Musul’u bombalayan ABD uçakları IŞİD’e kalkan olan en az 200 sivili vurdu

Irak Türkmen Cephesi’nin Erbil yetkililerinden, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) milletvekilli Aydın Maruf Selim “IŞİD terör örgütü sivilleri kalkan olarak kullandığı için hedef oldular. Son bir hafta içerisinde 200 sivil hayatını kaybetti” dedi.

Musul’da en az 200 sivilin öldüğü doğrulandı

23.03.2017
Irak’ın Musul kentinde yürütülen IŞİD karşıtı operasyon kapsamında bölgeyi bombalayan ABD uçakları, en az 200 sivili vurdu. Olay, Haşdi Şaabi milisleri ve Irak Türkmen Cephesi tarafından doğrulandı.

Sputnik’e konuşan Haşdi Şabi komutanlarından Ali Haşim Huseyni, Musul operasyonunda zaman zaman sivil kayıpların yaşandığını ifade ederken, Irak Türkmen Cephesi’nin Erbil yetkililerinden, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) milletvekilli Aydın Maruf Selim, ABD önderliğindeki koalisyonun saldırılarında sivillere yönelik hassasiyet gösterilmediğini vurguladı.

SELİM: IŞİD’E KALKAN OLDUKLARI İÇİN VURULDULAR

Selim, şöyle konuştu: “Musul’un el Cedide bölgesi IŞİD’in kontrolündedir. Koalisyon güçleri bölgeye 4 gündür hava saldırısı düzenliyor. Saldırılarda siviller de hedef oldu; IŞİD terör örgütü sivilleri kalkan olarak kullandığı için hedef oldular. Toplam 200 sivil hayatını kaybetti. Son bir hafta içerisinde 200 sivil hayatını kaybetti.”

SELİM: SİVİLLERE HASSASİYET GÖSTERİLMİYOR

Musul operasyonunda siviller konusunda hassasiyet gösterilmediğine dikkat çeken Selim, şöyle devam etti: “IŞİD terör örgütü, sivilleri her yerde canlı kalkan olarak kullanıyor. Siviller konusunda gösterilmesi gereken hassasiyetten eser yok. Örneğin Musul’a bağlı 12 bin nüfuslu Mehlabiye bölgesindeki Türkmenler, hem IŞİD’in hem de koalisyon uçaklarının ateşi arasında kalmış durumda. Siviller ölüyor. Sivillerin ölmesi, IŞİD’in işine geliyor.”

HUSEYNİ: IŞİD SİVİLLERİN ARASINDA SAKLANIYOR

Haşdi Şaabi komutanı Ali Haşim Huseyni ise, Musul’da çok sayıda sivilin öldüğünü kaydetti: “IŞİD, sivillerin arasına karışıp onları canlı kalkan olarak kullanıyor.”

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org