Myanmar cuntası tüm genç kadın ve erkeklere askerlik zorunluluğu getiriyor

Askeri hükümet, daha fazla özerklik için savaşan silahlı isyancıları kontrol altına almak için mücadele ettiği ülke genelindeki kriz sürerken, 18-35 yaş arası tüm erkeklerin ve 18-27 yaş arası kadınların iki yıla kadar hizmet vermesi gerektiğini ve süresinin toplam 5 yıla kadar uzatılabileceğini belirtti.

Askerlik hizmetinden kaçanlar 3 ila 5 yıl hapis cezasına çarptırılabilir

Vishwam Sankaran – 11 Şubat 2024 (AFP)
Devlet medyasının cumartesi günü yaptığı açıklamaya göre Myanmar’daki cunta, ülkedeki acil durum devam ederken, tüm genç kadın ve erkeklerin orduya katılmasını zorunlu kılan yeni askerlik yasalarını açıkladı.

Askeri hükümet, daha fazla özerklik için savaşan silahlı isyancıları kontrol altına almak için mücadele ettiği ülke genelindeki kriz sürerken, 18-35 yaş arası tüm erkeklerin ve 18-27 yaş arası kadınların iki yıla kadar hizmet vermesi gerektiğini ve süresinin toplam 5 yıla kadar uzatılabileceğini belirtti.

Cunta, yeni askerlik kurallarına göre doktorlar gibi uzmanların 45 yaşına kadar üç yıl hizmet etmek zorunda olduğunu açıkladı.

Askeri hükümetin son duyurusu, yönetimine karşı ülke çapındaki silahlı direnişi kontrol altına almakta ordusunun zorlandığının üstü kapalı bir itirafı olarak görülüyor. Bu silahlı direniş, 2021’de cuntanın Aung San Suu Kyi’nin seçilmiş sivil hükümet iktidarını ele geçirmesinin ardından başlamıştı.

Son zamanlarda büyük gerilemeler yaşayan Myanmar cuntası, üç yıldır hükümete karşı çıkan silahlı grupları kontrol altına almakta hâlâ zorlanıyor.

Ekimde silahlı etnik gruplardan oluşan bir ittifakın başlattığı sürpriz saldırı, sadece üç ay içinde Myanmar’ın kuzeydoğusundaki Çin sınırı boyunca uzanan geniş bir bölgeyi ele geçirmelerini sağlamıştı.

Ülkenin diğer bölgelerindeki silahlı birlikler de kendi sürpriz saldırılarını başlatmıştı.

Geçen hafta Myanmar Sınır Muhafız Polisi’nin yaklaşık 350 üyesiyle batıdaki Rakhine eyaletinde etnik azınlık güçleriyle savaşan askerler Bangladeş’e kaçmıştı.

Cunta, 2021’de ordunun yönetime el koymasının ardından kurulan demokrasi yanlısı güçlerle onlarca yıldır daha fazla özerklik için mücadele eden silahlı ve eğitimli etnik azınlık grupları olmak üzere iki taraftan muhalefetle karşı karşıya.

Reuters’ın ismini vermediği askeri kaynaklara dayandırdığı haberine göre, silahlı gruplara karşı başarılı karşı saldırılar düzenlenememesi ordu subayları arasında moral bozukluğuna yol açmış.

Associated Press’in haberine göre cunta, “ülkemizde yaşanan durum nedeniyle” tüm halkı kapsayan bir “ulusal askerlik sisteminin” gerekli olduğunu belirtiyor.

Myanmar Savunma Bakanlığı’na göre 2021 darbesinden bu yana 14 binden fazla asker ordudan ayrıldı.

Zorunlu askerlik yasası ilk olarak 2010’da yürürlüğe girmiş ancak şimdiye kadar uygulanmamıştı.

Yasa kapsamında askerlik hizmetinden kaçanlar 3 ila 5 yıl hapis ve para cezasına çarptırılabilir.

Zorunlu askerlik yasasına göre, devlet memurları ve öğrencilere geçici tecil hakkı tanınabilirken, dini tarikat üyeleri askerlik hizmetinden muaf tutuluyor.

Askeri hükümet sözcüsü Tümgeneral Zaw Min Tun “Söylemek istediğimiz şey, ulusal savunma sorumluluğunun sadece askerlerin sorumluluğu olmadığı. Ülkenin her yerinde yaşayan herkesin sorumluluğu” dedi.

Zaw Min Tun devlet televizyonunda yaptığı açıklamada sözlerine şöyle devam etti:

Ulusal güvenlik herkesin sorumluluğu. Bu nedenle herkese, halk için yürürlüğe giren askerlik hizmeti yasası kapsamında gururla hizmet etmelerini söylemek istiyorum.

Cumartesi günkü açıklamada daha fazla ayrıntı verilmese de cunta “gerekli tüzükleri, prosedürleri, duyuruları, bildirimleri ve talimatları yayımlayacağını” söyledi.

Kaynak: Independent

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org