Nagazaki, 75. yıl dönümünde atom bombası kurbanlarını andı

Nagazaki, Hiroşima’dan 3 gün sonra, 9 Ağustos 1945’de Amerikan savaş uçakları tarafından atılan “Fat Man” kod adlı atom bombasının hedefi olmuştu.

09/08/2020
Japonya’nın Nagazaki kentinde 74 bin kişinin hayatını kaybettiği atom bombası felaketinin üzerinden 75 yıl geçti.

Nagazakililer, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaş uçaklarının atom bombası attığı kentin kurbanlarını anmak için bir araya geldi.

Nagazaki, Hiroşima’dan 3 gün sonra, 9 Ağustos 1945’de Amerikan savaş uçakları tarafından atılan “Fat Man” kod adlı atom bombasının hedefi olmuştu.

Saldırıda hayatta kalanların da katıldığı anma töreninde dünya barışı için çağrı yapıldı.

Katılımcılar, atom bombasının atıldığı saatte, 11:02’de hayatını kaybedenler anısına saygı duruşunda bulundu.

Saldırı zamanı 13 yaşında olan Terumu Tanaka, gazetecilere o güne dair hatıralarını anlattı. Bir anda her yerin bembeyaz olduğunu söyleyen Tanaka, “Korkunç yaraları olan ve tahliye edilen çok sayıda insan gördüm. Barınağa dönüştürülen bir ilkokulda ölü insanlar vardı” şeklinde konuşuyor.

ABD özür dilemedi
ABD, İkinci Dünya Savaşı sırasında 6 Ağustos 1945’te ilk atom bombasını Japonya’nın Hiroşima kentine attı. Hiroşima’da 140 bin insan hayatını kaybetti.

Hiroşima’dan 3 gün sonra bu kez Nagazaki atom bombasının hedefi oldu.

Japonya, art arda iki atom bombası felaketinin ardından 15 Ağustos 1945’te, İkinci Dünya Savaşı’nda teslimiyetini açıkladı.

ABD, masum sivillerin öldüğü bombalamalar nedeniyle Japonya’dan gelen özür talebini hiçbir zaman kabul etmedi.

Eski ABD Başkanı Barack Obama, Hiroşima’yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu. Obama 2016’da yaptığı ziyarette özür dilemedi ancak nükleer silahsız bir dünya çağrısı yaptı.

Kaynak: euronews

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org