NATO, Avrupa’nın doğusunda varlığını artıracak

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de dün gerçekleşen savunma bakanları toplantısının ilk oturumunda, bakanların Avrupa’nın doğusunda NATO’nun varlığını arttırma kararı aldıklarını açıkladı.

11 Şubat 2016 16:44
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de dün gerçekleşen savunma bakanları toplantısının ilk oturumunda, bakanların Avrupa’nın doğusunda NATO’nun varlığını arttırma kararı aldıklarını açıkladı.
İki gün sürecek toplantıların ilk oturumunun ardından basın açıklaması yapan Stoltenberg, Rusya’ya doğrudan atıfta bulunarak Doğu Avrupa’da ittifakın “çok uluslu yeni takviye güç” mekanizmalarıyla, tehdit altında olan müttefiklerin savunma gücünü kuvvetlendirme konusunda anlaştıklarını duyurdu.

“NATO, üyelerinden herhangi birine yapılan saldırıya ortak yanıt verecektir” diye konuşan Stoltenberg, bir müttefike saldırının bütün müttefiklere saldırı olarak algılanacağını vurguladı.

Stoltenberg’e göre, “sıkı taahhütler ve NATO’ya ait çok uluslu askeri birliklerinin ne kadarının doğuya yönlendirileceği kararı için, henüz erken”.

NATO Genel Sekreteri ayrıca, müttefiklerin temel amacının “Rusya’yı süreçten tamamen uzaklaştırmadan caydırmak” olduğunu söyledi ve ekledi:

“NATO’nun doğudaki varlığını arttırma yönündeki adımlarının savunma amaçlı, orantılı ve uluslararası gerekliliklerin çizgisinde olduğunun altını çizmek gerekir.”
(DHA)

http://www.taraf.com.tr/nato-avrupanin-dogusunda-varligini-artiracak/

**

Gorbaçov’dan Rusya’ya “NATO” uyarısı

12 Şubat 2016 09:53
Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov, Rusya’nın NATO’nun güçlenmek istemesine ciddi tepki vermesi gerektiğini söyledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, üye ülkelerin savunma bakanlarının NATO’nun Avrupa doğusunda, Ak Deniz’in doğusunda ve Karadeniz’de askeri gücünün artırılmasını kabul ettiğini açıklamıştı.

Ria Novosti’ye konuşan Gorbaçov, NATO’nun güçlenme planlarının ABD’nin fikri olduğunu iddia etti. “Onlar karşı çıkarak, karşılık vererek olaylara müdahil oluyorlar ve körüklüyorlar. Rusya, hakkıyla ciddi bir şekilde karşılık vermeli ama güç kullanmadan.” ifadelerini kullandı.

Gazeteleri takip ettiğini söyleyen Gorbaçov, bölgeye 20-30 milyarlık silah getirileceğinden bahsedildiğini ve hayretlere düştüğünü dile getirdi. CHA
http://www.taraf.com.tr/gorbacovdan-rusyaya-nato-uyarisi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org