“İskender füzelerini Rusya’nın çeşitli bölgelerine konuşlandırmaya devam edeceğiz”

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller, “İskender füzeleri, askerileşmenin ve hava sahasındaki kontrolü artırmanın kanıtı durumunda. Rusya’ya komşu olan birçok NATO üyesi, bunu kendi güvenlikleri için tehdit olarak görüyor” demişti.

Rusya’dan NATO’ya ‘İskender füzesi’ yanıtı

© REUTERS/ Sergei Karpukhin
04.04.2017
NATO ülkelerinin Rusya’nın Kaliningrad kenti çevresinde konuşlandırdığı İskender füzelerini tehdit olarak gördüğünü ifade eden NATO’ya Rus Dışişleri Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakanlık, Rus ordusunun savaşa hazırlık planı kapsamında füzeleri Kaliningrad Bölgesi de dahil, ni belirtti.

NATO Genel Sekreter Yardımcısı Rose Gottemoeller, füzelerin ittifak üyelerini rahatsız ettiğini ifade etmişti.

‘FAALİYETLERİMİZİ GİZLEMİYORUZ’

Moskova’nın askeri faaliyetlerini hiçbir zaman gizlemeye çalışmadığını ifade eden Rusya Dışişleri Bakanlığı, Kaliningrad’a İskender füzeleri konuşlandırmanın uluslararası anlaşmaları ihlal etmediğinin altını çizdi.

‘ULUSLARARASI ANLAŞMALAR İHLAL EDİLMİYOR’

Açıklamada şunlar kaydedildi: “İskender füzelerinin Kaliningrad’a konuşlandırılmasıyla ilgili olarak bir kez daha belirtmek isteriz ki, Rusya bu tür askeri faaliyetlerin yapıldığını hiçbir zaman gizlemeye çalışmadı. Füze sistemimiz daha önce konuşlandırıldı ve bundan sonra da konuşlandırılacaktır. Bu Rusya topraklarında gerçekleşiyor ve uluslararası anlaşmaları ihlal etmiyor.”

GOTTEMOELLER’İN SÖZLERİ

Kommersant gazetesine demeç veren Gottemoeller, “Kaliningrad Bölgesi’nin Rusya toprağı olduğunu kimse tartışmıyor. Ancak bu bölgede konuşlandırılan İskender füzeleri, askerileşmenin ve hava sahasındaki kontrolü artırmanın kanıtı durumunda. Rusya’ya komşu olan birçok NATO üyesi, bunu kendi güvenlikleri için tehdit olarak görüyor” demişti.

Kaynak: Sputnik

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org