NATO, Doğu Avrupa’ya yeni üsler kurmayı planlıyor

NATO’nun Rusya tehdidine karşı Polonya ile Litvanya, Estonya ve Letonya’yı kapsayan yeni “hızlı tepki gücü” oluşturması planlanıyor.

FARUK AKKAN -CİHAN, MOSKOVA
28 Ağustos 2014, Perşembe
Batı ile Rusya arasında gerilime yol açan Ukrayna krizinin gölgesinde gelecek hafta yapılacak NATO zirvesinde Doğu Avrupa’da yeni askeri üsler kurulması konusunda mutabakat aranacak.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Avrupa basınına yaptığı açıklamada, İttifak içinde bir kısım muhalefete rağmen Rusya sınırında askeri üsler kurulması konusunda anlaşma sağlayabileceklerini ifade etti. NATO’nun Rusya tehdidine karşı Polonya ile Litvanya, Estonya ve Letonya’yı kapsayan yeni “hızlı tepki gücü” oluşturması planlanıyor. Rasmussen, hızlı tepki üssüne, kriz halinde en hızlı müdahale imkânını sağlayacak şekilde ağır silah sevk edileceğini belirtti. NATO’nun Doğu Avrupa’da kalıcı bir üssü olup olmayacağına dair soruya “evet” cevabı veren Genel Sekreter, İttifak’ın Doğu Avrupa’da daha fazla görünür hale geleceğini söyledi. Rasmussen, Doğu Ukrayna’nın istikrarsızlaşmasında Rusya’nın dahli olduğunu dile getirirken Kiev’in kendi yolunu seçmesi gerektiğini de ifade etti.

zaman.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org