NATO zirvesini protesto eden eylemciler yolu trafiğe kapattı

Brüksel’de düzenlenen NATO Hükümet başkanları zirvesini protesto eden bir grup, NATO karargahı önündeki yolu trafiğe kapattı.

NATO zirvesini protesto eylemleri sürüyor

DÜNYA
25 Mayıs 2017 20:30
Brüksel’de düzenlenen NATO Zirvesini protestosto eden bir grup eylemci NATO karargahının önünde toplanarak yolu trafiğe kapattı.

Protestocular NATO karşıtı sloganlar atarak yere yattı. Alanda bulunan polisler ve destek kuvvetleri eylemcilerin önünü kesti.

NATO Karargahına giden yolu trafiğe kapatan protestocular gelen destek kuvvetleri tarafından çembere alındı. Polis çembere aldığı eylemcileri yoldan uzaklaştırarak eylemi sonlandırdı.

Çok sayıda protestocu gözatına alındı.(DHA)

Kaynak: Evrensel

**

NATO protestolarında 140 gözaltı

Brüksel’de yapılan NATO zirvesini protesto eylemlerinde 140 dolayında kişi gözaltına alındı. Organizatörler, “Savaş kararlarının alındığı yerde barış için eylem yapmanın önemli” olduğunu belirtti.

ANF BRÜKSEL Cuma, 26 May 2017
“Stop Nato 2017” inisiyatifi çerçevesinde, Perşembe günü 30’u aşkın kişi Evere komünündeki bir kavşağa kendilerini bağladılar. Polis birçok kişiyi gözaltına aldı.

Gün içinde NATO çevresinde yapılan bir çok eylemde 140 dolayında kişi gözaltına alındı. Havaalanı ile NATO arasındaki bir yola üç pankart asıldı.

Evere’deki Bordet kavşağındaki eylemle, göstericiler yöneticilerin NATO zirvesine katılımını geciktirmeye çalıştı. Bu şekilde toplantı başlama saati sabote edilmek istendi. NATO üyesi ülkelerin yöneticileri başka bir yoldan giderek, zirve alanına ulaştı.

“Stop Nato 2017” inisiyatifinin sözcülerinden Younes, “Eylemlerimiz Trump’ın Brüksel’e gelişine karşı değil. Amerikan Başkanı bu sorunun sadece bir parçası, gerçek sorun NATO’dur” dedi.

NATO karşıtı gösterilerde yer alan “Barış için Hareket” sözcülerinden Stephanie Demblon, “Savaş kararlarının alındığı yerde barış için eylem yapmak çok önemlidir. NATO’nun amacı barışı tesis etmek. Bizim de amacımız bu. Ama, yöntemlerimiz farklı. Irak, Afganistan veya Suriye’deki savaşların barış içindeki bir dünyaya katkısının olup olmayacağını sorabiliriz. İşte bu konuda kuşkularımız var” diye belirtti.

Kaynak: ANF

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org