Necdet Encü ve Yannis Vasilis Yaylalı, “Halkı Askerlikten Soğutma Suçu”ndan Beraat Etti

Yannis Vasilis Yaylalı, Meral Geylani ile birlikte Roboski Katliamı’ndan sonra Roboski’ye yerleşmiş ve Roboski Katliamının her yıl dönümünde vicdani ret atölyeleri düzenlemişti. Bu çalışmaların basın aracılığıyla daha fazla insana ulaşmasından rahatsız olan Uludere Jandarma Komutanlığının şikayetleri üzerine de birbiri ardına Yannis Vasilis Yaylalı hakkında dava açılmıştı.

Roboski’de birçok akrabası savaş uçaklarıyla öldürülen Necdet Encü ile Vicdani Ret Derneği üyesi ve kendisini barış aktivisti olarak tanımlayan Yannis Vasilis Yaylalı, Uludere Asliye Ceza Mahkemesinde hakkında açılmış halkı askerlikten soğutma davasının 14 Aralık tarihinde görülen duruşmasında beraat etti. Yaylalı, yine halkı askerlikten soğutmaktan yargılandığı bir davada daha beraat etti.

Yannis Vasilis Yaylalı, Meral Geylani ile birlikte Roboski Katliamı’ndan sonra Roboski’ye yerleşmiş ve Roboski Katliamının her yıl dönümünde vicdani ret atölyeleri düzenlemişti. Bu çalışmaların basın aracılığıyla daha fazla insana ulaşmasından rahatsız olan Uludere Jandarma Komutanlığının şikayetleri üzerine de birbiri ardına Yannis Vasilis Yaylalı hakkında dava açılmıştı. Ayrıca bu vicdani ret atölyelerinde vicdani retlerini açıklayan Doğan Encü ve Necdet Encü hakkında da aynı iddiayla dava açılmıştı. Yaylalı ile birlikte Necdet Encü de beraat ederken Doğan Encü’nün yargılandığı dava 1 Şubat 2018 tarihine ertelendi.

Geçen sene Roboski Katliamı’nın yıldönümü yaklaştığı tarihlerde Yannis Vasilis Yaylalı evi basılarak gözaltına alınmış, uzun bir gözaltı sürecinin ardından serbest bırakılan Yaylalı, savcılığın itirazı üzerine Nisan ayında tutuklanmıştı. O zamandan beri tutuklu olan Yaylalı’nın çalışmalarını beraber yürüttüğü Meral Geylani de geçtiğimiz aylarda tutuklandı. Meral Geylani ve Yannis Vasilis Yaylalı hakkında hala halkı askerlikten soğutma davaları görülmeye devam ediyor.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org