Nükleer silahlar artık uluslararası hukuka göre yasa dışı!

22 Ocak 2021’de Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle uluslararası hukuka göre de her bakımdan yasa dışıdırlar.

EBCO, Nükleer Yasaklama Anlaşması’nın yürürlüğe girişini kutluyor. Nükleer silahlar artık uluslararası hukuka göre yasa dışı!

“Onlarca yıllık lobicilik ve kampanyalardan sonra, artık gerçek! Nükleer silahlar artık uluslararası hukuka göre yasadışı hale geldi. Bu, nükleer silahların olmadığı bir dünyaya doğru çığır açan bir adım! ” EBCO başkanı Alexia Tsouni bugün belirtti.

Nükleer silahlar her zaman diğer silahlardan daha ahlaksız olmuştur, çünkü sivil nüfusu hedef alırlar ve çünkü bir nükleer savaş gezegenimizdeki yaşamın sonu demektir. Şimdi, 22 Ocak 2021’de Birleşmiş Milletler Nükleer Silahların Yasaklanması Antlaşması’nın yürürlüğe girmesiyle uluslararası hukuka göre de her bakımdan yasa dışıdırlar.

EBCO, uluslararası toplumun ezici desteğiyle 2017 yılında Birleşmiş Milletler’de kabul edilen bu önemli anlaşmayı kutluyor. Şimdiye kadar yaratılmış en yıkıcı, insanlık dışı savaş araçlarını kategorik olarak yasaklayan, küresel olarak geçerli ilk antlaşmadır. Aynı zamanda nükleer silahları doğrulanabilir ve geri döndürülemez bir şekilde ortadan kaldırmak ve kurbanlara kullanım ve testlerinde yardımcı olmak için bir çerçeve uygulamaya koyan ilk şirkettir.

Uluslararası Nükleer Silahların Kaldırılması Kampanyası (ICAN) kitapçığında daha fazla bilgi: https://www.icanw.org/how_the_treaty_works

*** Basın iletişim: Alexia Tsouni, [email protected] , +306974461210

Kaynak: EBCO

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org