Nuremberg’den sonra en büyük ‘savaş suçu’ cezası, Srebrenitsa’da soykırımın baş aktörü Karadziç’e verildi

Srebrenitsa’da 8 bini aşkın Boşnak erkeğin öldürüldüğü soykırımın baş aktörü Radovan Karadziç Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından 10 ayrı suçtan 40 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bosna Hersek: Avrupa’da Nuremberg’den sonra verilmiş en büyük savaş suçu kararı

25.03.2016
Srebrenitsa’da 8 bini aşkın Boşnak erkeğin öldürüldüğü soykırımın baş aktörü Radovan Karadziç’in Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi (ICTY) tarafından 10 ayrı suçtan 40 yıl hapis cezasına çarptırılması bazı kesimlerde farklı nedenlerden dolayı memnuniyetsizlik yaratırken, liderler ‘adalet yerini buldu’ mesajı verdi.

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi Bakir İzetbegoviç, “Karadziç hakkındaki karar, Nuremberg’den sonra Avrupa’daki en büyük savaş suçu kararı” dedi. Kararın açıklanmasının ardından basın toplantısı düzenleyen İzetbegoviç, dünün Bosna Hersek için tarihi bir gün olduğunu belirterek, yakın tarihte yaşanan gerçeğin büyük bir kısmının, bu kararla onandığını kaydetti.

İzetbegoviç, verilen kararın Karadziç gibi, Slobodan Miloseviç gibi liderlerin de cezasız kalmayacağını gösterdiğini vurgulayarak, “Er ya da geç yaptıklarından dolayı ceza alacaklar. Karar, Bosna Hersek ve Bosna Hersek halkı için son derece önemli” diye konuştu.

KOSOVA: ADALETİN ZAFERİ

Kosova Başbakanı İsa Mustafa da Karadziç kararını ‘adaletin zaferi’ olarak nitelendirdi.

ARNAVUTLUK: ADALET, İNKAR KARŞISINDA GALİP GELDİ

Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati de sosyal medya aracılığıyla yaptığı açıklamada, eski Yugoslavya topraklarında hayatlarını kaybeden kurbanların yakınlarının adaleti hak ettiğini belirterek, mahkemenin Karadziç hakkındaki kararının, adaletin inkar karşısında galip geldiğinin kanıtı olduğunu kaydetti.

ABD: ACI DOLU BİR BÖLÜMÜN KAPANMASINA BİR ADIM DAHA YAKLAŞTIK

Diğer taraftan ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, Karadziç’e 40 yıl hapis cezası verilmesini eski Yugoslavya’da yaşanan çatışmalara ilişkin acı dolu bir bölümün kapanması için bir adım olduğunu belirtti. Toner, günlük basın toplantısında “Eski Yugoslavya’da yaşanan çatışmalara ilişkin acı dolu bir bölümün kapamasına bir adım daha yaklaştık” dedi.

Bosna’da yaşanan soykırım vahşetini hiçbir zaman unutmayacaklarını belirten Toner, “Bununla birlikte eski Yugoslavya’daki çatışmalar sırasında bütün taraflar tarafından işlenmiş suçları da unutmayacağız. Soykırıma uğramış ya da soykırımdan kurtulmuş insanları her zaman anacağız” diye konuştu.

İNGİLTERE: HİÇ KİMSENİN ADALETTEN KAÇAMAYACAĞINI GÖSTERDİ

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond da “Nuremberg’den sonra Avrupa’daki en büyük savaş suçu yargılamasında Karadzic’in mahkûmiyeti hiç kimsenin adaletten kaçamayacağını gösteriyor” dedi.

Öte yandan söz konusu ceza, kurban yakınlarını memnun etmedi. Bosna savaşında iki oğlunu ve eşini kaybeden Habiba Masiç, Lahey’den çıkan kararın ‘siyasi çıkarlar’ doğrultusunda verildiğini ifade ederek, kurbanların saldırganlarla eşit tutulduğunu savundu.

Savaş sırasında çok sayıda akrabasını kaybeden Mirsada Kahriman da Karadziç’in Srebrenitsa dışındaki diğer bölgelerde yaşananlar nedeniyle de soykırımdan hüküm giymesi gerektiğini vurguladı.

Başkent Saraybosna’dan Faruk Hadzoviç de Karadziç’in müebbet hapis cezası alması gerektiğini, yaptıkları göz önünde bulundurulduğunda 40 yıldan fazlasını hak ettiğini dile getirdi.

BOSNALI SIRPLAR: UTANÇ VERİCİ VE SİYASİ BİR KARAR

Karardan memnun olmayan Bosnalı Sırplar ise Banya Luka şehrinde eylem yaptı. Doğu Alternatifi Derneği Başkanı Vojin Pavloviç, mahkemenin kararının Sırp halkı üzerinde baskı oluşturduğunu ileri sürerek, “Karar karşısında dehşete kapılmış durumdayız. Kararın utanç verici olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Derneğin Başkan Yardımcısı Milan Avramoviç de Lahey’deki mahkemenin Sırp karşıtı tutum sergilediğini iddia ederek, “NATO’nun eski Yugoslavya’ya yönelik bombardımanının da 17 yıl önce bugün başladığını hatırlatmak isterim. Büyük güçler, bu milleti yıkmak istedi ama Radovan Karadziç gibi liderler ismimizi tarihe yazdırdı” diye konuştu.

NATO BAYRAĞINI AYAKLARIYLA ÇİĞNEDİLER

Pavloviç, gazetecilere yaptığı açıklamanın ardından elindeki NATO bayrağını yere atarak diğer dernek üyeleriyle birlikte üzerine bastı.

http://tr.sputniknews.com/avrupa/20160325/1021744654/bosna-hersek-avrupa-nuremberg-karadzic-sirp.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org