Oyuncak silahını veren çocuklara kitap hediye edildi

Fethiye’deki ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören yaklaşık 1000 öğrenci ‘Oyuncak Silahını Getir, Kitabını Al’ etkinliği kapsamında Salı Pazarı Meydanı’nda toplandı

Silahını Veren Kitap Aldı

21 Nisan 2014 17:44
Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde, ‘Oyuncak Silahını Getir, Kitabını Al’ adlı etkinliğe katılıp oyuncak silahını veren çocuklara kitap hediye edildi.

DHA
Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde, ‘Oyuncak Silahını Getir, Kitabını Al’ adlı etkinliğe katılıp oyuncak silahını veren çocuklara kitap hediye edildi.

Fethiye’deki ilk ve orta dereceli okullarda eğitim gören yaklaşık 1000 öğrenci ‘Oyuncak Silahını Getir, Kitabını Al’ etkinliği kapsamında Salı Pazarı Meydanı’nda toplandı. Ellerinde ‘Medeniyetin temeli kitap okumaktır’, ‘Sağlıklı nesiller için silah değil, kitap’ yazılı dövizler taşıyan çocuklar, Atatürk Caddesi’nden Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi’ne kadar yürüdü. Çocuklar, ellerinde oyuncak silahlarıyla yerel sanatçı Mustafa Selçukoğlu tarafından verilen mini konseri izledi. Çocukların da şarkılara eşlik ettiği konser, ‘İzmir Marşı’ ile sona erdi.

Konserin ardından Beşkaza Meydanı’nda kurulan platformda oyuncak tabancalarını teslim eden çocuklara, hikaye ve çocuk kitapları dağıtıldı. Arkadaşım Kitap Sosyal Kültürel İletişim Derneği Başkanı Sıddık Sönmez, çocukların oyuncak silahla değil, kitap okuyarak büyümesini amaçladıklarını söyledi. Türkiye’de kitap okuma oranının yüzde 3 olduğunu anlatan Sönmez, “Çocuklara kitap okutmadan medeniyeti, insanlara ve çevreye nasıl davranılacağını öğretmek mümkün değil. Hayallerini genişletebilmeleri için kitap okumaları gerekiyor. Biz de onları kitap okumaya özendirmeye çalışıyoruz” dedi.

‘AMACIMIZ OYUNCAK SİLAHLARIN SATIŞINI YASATLATMAK’

Kampanyayı Türkiye geneline yayarak ‘Kitap bayramı’ olarak kutlamak istediklerini anlatan Sönmez, amaçlarının Türkiye’de oyuncak silahların imalatı, ithalatı ve satışının yasaklanması olduğunu vurguladı. – Muğla

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org