Pentagon: Savaş, sanayimizi besliyor

Savunma Bakanlığı sözcüsü Jeff Jurgensen konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Savunma Bakanlığı liderlerinin daha önce de söylediği gibi, Ukrayna’ya verilen destek ABD savunma sanayi tabanını on yıllardır görülmemiş bir şekilde harekete geçirdi.

Biden yönetimi Ukrayna’ya savaş yardımını savundu: Eyaletlerin ekonomisine faydalı

30.11.2023
Biden yönetiminin ABD Kongresinde (Capitol Hill) dağıttığı bir grafiğe göre, Pennsylvania ve Arizona, Washington’un Kiev’i silahlandırma çabalarından milyarlarca dolar kazanıyor.
Biden yönetimi, Ukrayna ve İsrail’e aynı zamanda yardımda bulunmaya karşı çıkan Cumhuriyetçileri ikna etmek için bu kozu oynamaya karar verdi.

POLITICO tarafından elde edilen haritaya göre Pennsylvania, Ukrayna için mühimmat ve taktik araçlar inşa etmek üzere 2,364 milyar dolarla en fazla yatırım alan eyalet oldu. Arizona ise 2,259 milyar dolarla ikinci sırada yer alıyor. Teksas ve Arkansas sırasıyla 1,449 milyar dolar ve 1,478 milyar dolar alırken, Florida da 1,011 milyar dolar aldı.

Varlığı ilk kez Reuters tarafından bildirilen grafiğe göre, eyaletler Ukrayna’yı silahlandırarak toplamda 27 milyar dolardan fazla yatırım elde etti.

Pentagon: Savaş, sanayimizi besliyor

Bu haber yayınlandıktan sonra Savunma Bakanlığı (Pentagon) haritanın güncellenmiş bir versiyonunu ve belirli silah toplamlarının dökümlerini gösteren diğer brifing slaytlarını yayınladı.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Jeff Jurgensen konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Savunma Bakanlığı liderlerinin daha önce de söylediği gibi, Ukrayna’ya verilen destek ABD savunma sanayi tabanını on yıllardır görülmemiş bir şekilde harekete geçirdi. Ülkenin dört bir yanındaki endüstri ortaklarımız, ABD’nin Ukrayna’ya yönelik taahhütlerini doğrudan destekleyecek türden üretim, imalat ve altyapı yatırım kabiliyetlerini karşılamak üzere adım attılar ve bu da gelecek için ihtiyaç duyduğumuz türden bir endüstriyel temel kapasitesi oluşturacaktır,” dedi.

Biden yönetimi geçtiğimiz ay Kongre’ye Ukrayna, İsrail, Tayvan ve sınır güvenliği için para içeren ek talebi gönderdi. Kongre’deki çekişmeler tasarının kabulünü geciktirirken, Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer tasarıyı 4 Aralık haftasında oylama sözü verdi.

Geçen ay Oval Ofis’te yaptığı konuşmada Başkan Joe Biden, Cumhuriyetçilerin 106 milyar dolarlık acil durum ek bütçesinde Ukrayna için ayrılan 60 milyar doları desteklemeleri gerektiğini savunurken ABD imalat merkezlerine sağlanan faydayı vurgulamıştı. Cumhuriyetçi Parti üyelerinden bir grup, ABD’nin içerideki sorunlara odaklanmak yerine Ukrayna’ya yardım etmek için para harcadığını savunarak daha fazla fon sağlanmasına karşı çıkıyor.

Biden: Vatansever ABD’li işçiler demokrasinin cephaneliğini inşa ediyor

Biden ise, “Stoklarımızda bulunan Ukrayna ekipmanlarını gönderiyoruz. Ve Kongre tarafından tahsis edilen parayı kullandığımızda, kendi depolarımızı, kendi stoklarımızı yeni ekipmanlarla yenilemek için kullanıyoruz. Amerika’yı savunan ve Amerika’da üretilen ekipmanlar. Arizona’da üretilen hava savunma bataryaları için Patriot füzeleri. Ülke genelinde 12 eyalette, Pennsylvania’da, Ohio’da, Teksas’ta üretilen top mermileri. Ve çok daha fazlası,” demişti.

Biden, ‘tıpkı İkinci Dünya Savaşında olduğu gibi’, bugün de ‘vatansever Amerikalı işçiler demokrasinin cephaneliğini inşa edip özgürlük davasına hizmet ettiğini’ ileri sürmüştü.

POLITICO’nun geçen ay yayınladığı bir habere göre Beyaz Saray, Kongre’de sürekli dirençle karşılaştıktan sonra, savaş finansmanını ‘ulusal güvenlik’ temelinde meşrulaştırmanın rakiplerini ikna etmediğini tespit ettikten sonra mesajını değiştirmeye başladı.

Kaynak: Harici

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org