Pentagon türban ve sakala izin verdi

Pentagon, dini azınlıklara mensup ordu mensuplarının ‘inançları gerektiriyorsa sakal bırakabilmelerine veya türban takabilmelerine’ izin verdi.

 

Orduda türban ve sakala izin

23/01/2014 11:02

Dini azınlıklara mensup ordu mensuplarının ‘inançları gerektiriyorsa sakal bırakabilmelerine veya türban takabilmelerine’ izin verildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, dini azınlıklara mensup ordu mensuplarının ‘inançları gerektiriyorsa sakal bırakabilmelerine veya türban takabilmelerine’ izin verdi. Pentagon’un yayınladığı yeni düzenlemelerde, ‘askeri disiplin ve askeri mücadeleye hazır olma kurallarına engel teşkil etmedikçe askerlerin dini inançlarına uygun bir dış görünüme izin verileceği’ belirtildi.

Bununla birlikte, bu uygulama kapsamında bireysel kararlar alınacağı da vurgulandı. Ancak açıklamada, ‘askeri ekipmanın güvenli kullanımını engellemediği, sağlık ve güvenlik riski oluşturmadığı, üniforma ya da kask gibi askeri eşyaların kullanımına mani yaratmadığı ve askeri misyonun tamamlanmasına zarar vermediği’ sürece hiçbir askerin dini inancına uygun giyim talebinin reddedilmeyeceği ve üstlerin bu izni vereceği vurgulandı.
Pentagon, yeni düzenlemelerin ‘Savunma Bakanlığı’nın sakal ve türbanı kabul edilebilir’ olarak nitelediği ilk talimat olma özelliği taşıdığına dikkat çekti.

Yeni talimat, ABD’deki Müslüman dernekleri tarafından ‘Müslümanlar ve Hristiyan olmayan askerlerin özgürlüklerinin genişletilmesine imkan verdiği’ için memnuniyetle karşılandı. Ancak inançları gereği saç ve sakal kesmeyip türban takan Sihlerin ABD’deki bazı dernekleri, Pentagon’un ‘dini özgürlükleri daha da ilerletebileceğini’ vurgulayıp yeni düzenlemeleri de ‘yetersiz’ diye niteledi.

Kaynak: radikal.com.tr

Daha fazla bilgi için:

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org