Polonya, dev kulelerle Kaliningrad’ı gözetlemeye alacak

Kaliningrad kenti Rusya’nın ana topraklarıyla bağı olmayan ve etrafı Polonya ile Litvanya gibi AB ve NATO üyesi ülkelerle çevrilmiş bir toprak parçası. Rusya, geçtiğimiz ay ortalarında yapılan bir askeri tatbikat kapsamında bölgeye füzeleri yerleştirdiğini duyurmuştu.

Polonya Rusya’yı gözetlemek için kule inşa ediyor

Ukrayna kriziyle birlikte gerilen Avrupa Birliği (AB) Rusya ilişkilerinde karşılıklı manevralar devam ediyor. Rusya ile gergin ilişkileri olan Polonya’nın sınırının olduğu Kaliningrad’ı gözetlemeye alacağı duyuruldu.

7 Nisan 2015 Salı 09:02
VARŞOVA – ANF
Ukrayna kriziyle birlikte gerilen Avrupa Birliği (AB) Rusya ilişkilerinde karşılıklı manevralar devam ediyor. Rusya ile gergin ilişkileri olan Polonya’nın sınırının olduğu Kaliningrad’ı gözetlemeye alacağı duyuruldu.

BBC televizyonunun PAP haber ajansına dayandırdığı haberine göre, Polonya hükümeti 200 kilometre uzunluğundaki Rusya sınırına dev gözetleme kuleleri inşa edecek. 50 metre yüksekliğinde olacak kuleler.

Habere göre, Rusya’nın ana topraklarından ayrı olan Kaliningrad kentini çevreleyecek olan kulelerden en az 6 adet inşa edilecek. Gözetleme kulelerinin 3,5 milyon dolarlık maliyetinin yüzde 75’i Avrupa Birliği (AB) sınır güvenliği fonundan karşılanacak.

Polonya’nın Rus topraklarını gözetlemeyi amaçlayan projesi, Rusya’nın Kaliningrad’a Iskander tipi uzun menzilli füze yerleştirme kararının sonrasına gelmesi dikkat çekti. Rusya, geçtiğimiz ay ortalarında yapılan bir askeri tatbikat kapsamında bölgeye füzeleri yerleştirdiğini duyurmuştu.

Kaliningrad kenti Rusya’nın ana topraklarıyla bağı olmayan ve etrafı Polonya ile Litvanya gibi AB ve NATO üyesi ülkelerle çevrilmiş bir toprak parçası. Geçtiğimiz yıl 3,3 milyon Rusya vatandaşı ile 3,2 milyon Polonyalı, Kaliningrad ile Polonya arasındaki sınırdan geçiş yapmıştı.

Ukrayna krizi sonrasında Rusya ile AB arasındaki ilişkiler de gerilmişti. AB ve ABD ile diğer NATO ülkeleri Rusya’nın Ukrayna’nın doğusunda hakim olan Rus gruplara askeri yardım yaptığını ve bağımsızlık girişimlerinin bizzat arkasında olduğunu iddia ediyorlar.

AB ve NATO üyesi olan Polonya’da tarihsel olarak sürekli rekabet ve savaş halinde olunan Rusya’ya yönelik karşıtlığın ciddi boyutlarda olduğu biliniyor.

http://www.firatnews.com/dunya/polonya-rusya-yi-gozetlemek-icin-kule-insa-ediyor

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org