Quaker’lar, Rusya ve Ukrayna’daki vicdani retçilere zulmetmeyi bırakın diyor

Britanya’daki Quaker’lar, Uzlaşma Kardeşliği ve Uluslararası Savaş Direnişçileri tarafından koordine edilen mektupta, vicdani retçilerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunuluyor.

Britanya’daki Quaker’lar, Rusya ve Ukrayna hükümetlerini vicdani retçilerin haklarına saygı duymaya çağıran diğer inanç ve sivil toplum gruplarına katıldı.

Foto: Aktivistler Rusya Büyükelçiliği önünde mektupla
7 Aralık Perşembe günü Londra’daki Ukrayna ve Rusya büyükelçiliklerine gönderilen mektuplar, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırgan savaşını kınamaktadır.

Ancak 20.000 Ukraynalı erkeğin askerlik hizmetinden kaçmak için kaçtığı bildirilirken, imzacılar uluslararası insan hakları hukukunun vicdani ret hakkının savaş zamanlarında bile askıya alınamayacağı anlamına geldiğini belirtiyor.

Britanya’daki Quaker’lar, Uzlaşma Kardeşliği ve Uluslararası Savaş Direnişçileri tarafından koordine edilen mektupta, vicdani retçilerin derhal ve koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunuluyor.

Bölgedeki vicdani retçileri desteklemek amacıyla düzenlenen uluslararası eylem haftası kapsamında, Pax Christi ve İngiltere’deki Churches Together gibi imzacılar şunları yazıyor: “Onlar adına çalışan insan hakları örgütlerinin ve insan hakları savunucularının zulme uğramamasını sağlamak da hayati önem taşıyor”

BM Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi ile güvence altına alınmıştır
Vicdani ret, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ve BM Evrensel İnsan Hakları Bildirgesi tarafından güvence altına alınan düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkının temel bir bileşeni olarak kabul edilmektedir.

Ukrayna ve Rusya bu anlaşmalara taraftır ancak vicdani ret hakkı her iki ülkede de istikrarsız olmaya devam etmektedir.

Geçen yıl Şubat ayında Rusya işgal ettiğinde, Başkan Volodymyr Zelensky 18-60 yaş arası tüm erkeklerin Ukrayna’yı terk etmesini yasakladı.

Ayrıca askerlik hizmetine alternatiflere ilişkin sınırlı hakkın ortadan kalktığı sıkıyönetim yasasını da yürürlüğe koydu.

Bir vicdani retçi hapis cezasına çarptırıldı, dokuzu ise ertelenmiş hapis cezasına çarptırıldı.

Rusya’da askerlik hizmetinden kaçmak ve firar etmek on yıla kadar hapis cezası anlamına gelebiliyor. Ukrayna’da dini gerekçelerle savaşmayı reddettiği için en az dört vicdani retçi hapse atıldı.

Savaşa katılmayı reddeden yüzlerce Rus askeri ve seferber sivil, fiziksel ve psikolojik tacize maruz kaldıkları bildirilen gözaltı merkezlerinde gözaltına alındı.

Bu arada, Birleşik Krallık vatandaşlarına milletvekillerinden Birleşik Krallık hükümetine bölgede vicdani reddi desteklemesi için baskı yapmalarını istemeleri isteniyor.

Quaker’lar, Birleşik Krallık’ın vicdani ret hakkını yasal olarak tanıyan ilk eyalet olduğunu ve o zamandan bu yana bu hakkın korunmasında lider olduğunu söylüyor.

Şablon mektupta, Birleşik Krallık hükümetinin diplomatik bağlarını kullanmak da dahil olmak üzere bölgedeki vicdani retçilerin haklarını savunmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiği öne sürülüyor.

Kaynak: Britanya’daki Quaker’lar

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org