Rıza Balku

İstanbul’da TRT önünde yapılan basın açıklamasında vicdani reddini kamuoyuna açıkladı.

Bu belge ile vicdani reddimi ilan ediyorum.
Ben 01.03.1988 tarihinde Batman Kozluk doğumlu, 111031222292 T.C kimlik numaralı RIZA BALKU. İnancım ve siyasi görüşlerim nedeniyle askerlik yapmayı red ettiğimi ilan ediyorum.
Kirli savaşınıza ortak olarak insanlığa halkıma ve Vicdanıma karşı suç işlememek için sizi red ederek suç işlemek istedim. İnancım, etnik kimliğim ve siyasal görüşlerim ve daha birçok nedenden dolayı vicdanı reddimi açıklıyorum. İnsan öldürmeyi öğrenmek ve hayatım boyunca bundan dolayı vicdan azabı çekmek istemiyorum. Halkıma ve masum insanlara terör estiren T.C devletine ise asla hiçbir şekilde askerlik veya kamu hizmetinde bulunmak istemiyor, şimdiye kadar akıtılan ve bundan sonra akıtılacak olan kana ve kirli savaşa ortak olmak istemiyor vicdanı reddimi açıklayarak barışa katkıda bulunmak istiyorum.
Bir insan olarak her türlü cinayete ve ve cinayet işlemek için bir araya gelmiş orduya ve tabi ki savaşa karşıyım. Benden askerlik yapmamı istemekle, kirli savaşa, kardeş kanına ortak olmamı anaların gözyaşına, beddualarına ve insan katili olmamı istiyorsunuz. Ancak ben Ordunuzun ve ”Ordu Devletinizin” şimdiye kadar sistematik olarak yaptığı zulumlere şahit olmuş bir kişiyim. Size askerlik veya en ufak bir kamu hizmeti yapmakla VİCDANSIZ olduğumu kanıtlamamı istiyorsunuz. Ancak ben sizi ve size hizmet etmeyi kesinlikle redediyorum……
Kısacası size askerlik yapmam için hiçbir nedenim yok aksine yapmamam için binlerce nedenim var….

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org