Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan’a ‘çıkar dengesine uyarak’ silah satışı yapıyor

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, bu ülkelerden birine silah satışını durdurmaları halinde Rusya’nın yerini ABD veya diğer ülkelerin alacağını kaydetti.

Rusya’dan Erivan ve Bakü’ye silah satışı açıklaması

12.04.2016
Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, Ermenistan ve Azerbaycan’a yönelik silah satışının çıkar dengesine uyarak yapıldığını belirtti.

Moskova’nın Yankısı radyosuna yaptığı açıklamada, Rusya’nın koşulları göz önünde bulundurarak Erivan ve Bakü’ye silah satışına devam ettiğini belirten Rogozin, “Biz çıkar dengesine uyarak Ermenistan ve Azerbaycan’a silah satıyoruz” dedi.

Başbakan Yardımcısı, bu ülkelerden birine silah satışını durdurmaları halinde Rusya’nın yerini ABD veya diğer ülkelerin alacağını kaydetti.

‘İRAN, RUSYA’YA AÇILAN DAVAYI GERİ ÇEKECEK’

S-300 hava savunma sistemlerinin ilk partisinin İran’a gönderildiğini de doğrulayan Rogozin, füzeler ulaştıktan sonra İran’ın Rusya’ya karşı davasını geri çekeceğini kaydederek şunları söyledi:

“Evet, bu teslimat, Rus ve İranlı uzmanların hazırladığı lojistik güzergah üzerinden yapılıyor. İran, bu sistemlerin ilk partisini alınca Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde Rusya’ya karşı açılan davayı geri çekecek. İran meclisi, davayı geri çekmeye onay verdi.”

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Cabir Ensari, Rusya’nın ülkeye göndereceği S-300 füze savunma sistemlerinin ilk partisinin İran’a ulaştığını açıklamıştı.

http://tr.sputniknews.com/rusya/20160412/1022089811/rusya-ermenistan-azerbaycan-silah-satisi.html

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org