“Rusya’ya gözdağı”: NATO, Estonya’nın Rusya sınırında askeri tören düzenledi

“Estonya Bağımsızlık Günü”nde NATO üyesi ülkeler, Rusya sınırına yakın bir mesafede olan Narva kentinde askeri savaş araçlarıyla geçiş yaptı. Tören medyada “Rusya’ya gözdağı” olarak yorumlandı.

Amerika’dan Rusya’ya gözdağı

NOTA askerleri, Estonya’nın Rusya sınırında askeri tören düzenledi. Başbakan Roivas, “Narva da İstanbul kadar, Nerw York kadar NATO’nun parçasıdır ve NATO sorumlu olduğu toprakların her bir metrekaresini savunur” şeklinde konuştu.

Etkin Haber Ajansı / 25 Şubat 2015 Çarşamba, 15:18
TALLİNN- “Estonya Bağımsızlık Günü”nde NATO üyesi ülkeler, Rusya sınırına yakın bir mesafede olan Narva kentinde askeri savaş araçlarıyla geçiş yaptı. Tören medyada “Rusya’ya gözdağı” olarak yorumlandı.

Estonya’nın Rusya sınırına 300 metre mesafedeki Narva kentinde büyük bir askeri geçiş yapıldı. Sovyetler Birliği’nden ilk ayrılan ülkelerden bir olan NATO üyesi Estonya’daki törene bin 400’den fazla asker katıldı.

Törende ayrıca havan topları, tank ile uçak savar silahları ve zırhlı araçların yanı sıra NATO’ya ait askeri araçlar da yer aldı. ABD bayraklarının asılı olduğu zırhlı araçlar arasında İsveç, Letonya, Litvanya, İspanya, Hollanda ve İngiltere’ye bağlı asker ve araçlar dikkat çekti.

‘NARVA DA İSTANBUL KADAR NATO TOPRAĞIDIR’

Geçiş sırasında bazı kişilerin Rusya bayrağı açarak geçişi protesto ettikleri görüldü. Başbakan Taavi Roivas, kendi topraklarında her türlü askeri manevra yapma hakkına sahip olduklarını söyledi. Roivas, “Narva da İstanbul kadar, Nerw York kadar NATO’nun parçasıdır ve NATO sorumlu olduğu toprakların her bir metrekaresini savunur” şeklinde konuştu.

Genelkurmay Başkanı Riho Teras ise Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin bütün dünyayı uyandırdığını belirtti. Teras, Estonya’nın kendi güvenliklerini sağlayabileceğini kanıtladığını ifade etti.

http://www.etha.com.tr/Haber/2015/02/25/dunya/amerikadan-rusyaya-gozdagi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org