Savaş 450 bin Êzîdîyi yerinden etti

Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD)’nin raporunda, yakın zaman içerisinde 100 bine yakın Êzîdî’nin bölgeye gelebileceği, şimdiye kadar ise yaşanan katliam sonrasında 450 bine yakın Êzîdînin topraklarını terk ettiği belirtildi.

DİSİAD raporu: 450 bin Êzîdî göç etti

AMED 11.09.2014 13:09:19
Diyarbakır Sanayici ve İşadamları Derneği (DİSİAD), Êzîdîler hakkında oluşturduğu raporu açıkladı. Raporda, yakın zaman içerisinde 100 bine yakın Yezidi’nin bölgeye gelebileceği, şimdiye kadar ise yaşanan katliam sonrasında 450 bine yakın Êzîdînin topraklarını terk ettiği belirtildi.

Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlenen toplantıya DİSİAD Başkanı Burç Baysal, Yönetim Kurulu üyeleri ve STK temsilcileri katıldı. Burada STK’lar adına hazırlanan ortak raporu okuyan Baysal, 3 Ağustos 2014’te insanlık ve Müslüman düşmanı IŞİD’in Musul’un Şengal bölgesinde ve çevresinde bulunan Êzîdî halkına karşı vahşi katliamları gerçekleştirdiğini söyledi. Yaşanan bu vahşet karşısında tarihlerinde 72 kez katliama maruz kalan kadim Êzîdî halkının tekrar topraklarından koparıldığını kaydeden Baysal, “DİSİAD olarak ilk günden beri bu insanlık dramını yakından takip ediyoruz. 9 Ağustos 2014 tarihinde Diyarbakır’da bir grup sivil toplum kuruluşu ile birlikte Irak Kürdistan bölgesine giderek bu trajediyi yerinde izledik. Bunun akabinde izlenimlerimizi ve gözlemlerimizi İçişleri Bakanımız ve Sağlık Bakanımızla paylaştık. Daha sonraki dönemde bölgemize Êzîdî göçünün artarak devam etmesi üzerine tekrar durum değerlendirmesi yaparak 9-10 Eylül 2014 tarihinde Irak Kürt bölgesi ve bölgemizde bulunan Êzîdî kamplarını ziyaret ederek incelemelerde bulunduk” dedi.

İncelemelerin ardından rapor oluşturduklarını kaydeden Baysal, “Bu katliam neticesinde 450 bin civarında Êzîdî halkı yurdundan koparılmıştır. Êzîdîlerin halkının çoğunluğunu Irak Kürt bölgesinin değişik şehirlerinde Rojava ve bölgemizde kötü koşullarda yaşam savaşı vermektedirler. Halen göç yollarında on binlerce Êzîdî var olduğunu ve bunların çoğunluğunun Irak topraklarını terk etmek istedikleri belirtilmekte” dedi.

TRAJEDİYE KARŞI DUYARLILIĞA DAVET

Yakın zamanda 100 bini aşan Êzîdî yurttaşı bölgede ağırlama durumuda kalabileceklerini kaydeden Baysal şunları söyledi: “Êzîdî kardeşlerimiz için hazırlanan kamplarda eğitim, sağlık ve psikolojik desteklerin oluşturulması hayati önem taşımaktadır. Yaklaşmakta olan kış koşullarını dikkate alarak hızlı planlı ve koordineli çalışmalar yapılmalı ve hazırlıklar bir an önce tamamlanmalıdır. Başta hükümetin ilgili kuruluşları AFAD ve Kızılay olmak üzere birleşmiş milletlerin ilgili birimleri yerel yönetimler, iş camiamızın önde gelen kuruluşları dernek ve oda birlikleri bölgemizin iş camiasını temsil eden DİSİAD, oda, borsa ve meslek örgütleri bu trajedi karşısında duyarlılığa ve aktif olarak iş birliğine davet ediyoruz. Tüm bu çalışmalarda Yezidi kardeşlerimizin burada kaldıkları süre içerisinde iyi ağırlanmaları ve yurtlarına dönmeleri için gerekli olan şartların bir an önce sağlanması hedeflenmelidir. Soykırımla karşı karşıya olan Êzidileri en iyi şekilde misafir etmemiz için herkesi, seferberlik ruhuyla üzerine düşeni yapmaya davet ediyoruz.”

firatnews.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org