Savaş karşıtları, Paris’te Eurosatory silah fuarına karşı eylem gerçekleştirdiler

Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen protestocular, fuara karşı günlük gösterilerde ve eylemlerde bulundular. Altı aktivist canlı simülasyonlardan birisini kesintiye uğratırken bazıları ise ana salona girmeyi başardılar ve fuar karşıtı pankartlarını sergilediler.

Eurosatory 2018: aktivistler Paris’te silah fuarını ifşa ettiler ve fuarın işleyişini kesintiye uğrattılar

Fotoğraf: Eurosatory 2018’de ölü rolü yapan sanatçılar
18 Haziran 2018
Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen aktivistler Paris’te Fransız protestoculara katılarak, iki yılda bir düzenlenen ve 2018 yılında 1,700’den fazla silah şirketinin 57,000’den fazla ürününü sergilediği ve dünyanın çeşitli yerlerindeki 150’den fazla ülkeden katılımcıların olduğu Eurosatory silah fuarına karşı eylem gerçekleştirdiler.

Fuarda bu sene aralarında BAE Systems, Thales, Elbit, Raytheon, CMI Defence, Lockheed Martin, ve General Dynamics gibi dünyanın en büyük silah şirketlerinden bazılarının yanı sıra özel ekipman veya hizmet üzerine uzmanlaşmış yüzlerce küçük şirket yer aldı. Aralarında saldırı helikopterleri, jet avcı uçakları, tanklar, zırhlı personel taşıyıcılar, topçular, dronlar ve diğer otonom kara araçları, tüfekler, tabancalar, gözetim ve haberleşme teçhizatı, kitle kontrol silahları ve ölümcül olmayan silahlar bulunan geniş bir yelpazede silah sergiye sunuldu. Bazı şirketler de lojistik, tatbikat ve simülasyon gibi hizmetleri ile dünya genelinde ordular tarafından kullanılmakta olan diğer ekipmanlarını tanıttılar. Üç yüzden fazla katılımcı iç güvenlik ve polislik üzerineydi. Organizatörler, savunma sektörünün yanı sıra “güvenliği” de Eurosatory’nin tam bir bileşeni olarak tanımlıyorlar. Birçok stantta bu iki teknolojinin beraber bulunmasını ve temel olarak güvenlik üzerine yeni bir salonun açılmış olmasını güvenlik sorunlarının artan önemini gösterdiğine dikkat çekiyorlar. “Fuarın koridorlarında ilerledikçe güvenlik alanındaki hızlı büyümenin net olarak görülüyor olmasından; gri ve haki renginin yanı sıra polise ve jandarmaya ait olan mavi ve siyahın da renk paletindeki olağan renkleri zenginleştirmiş olmasından dolayı övünüyorlar.”

Etkinlikte, kara araçları için sürücü eğitimi dahil olmak üzere Fransız ordu ve polis birliklerinin de katıldığı bir dizi simülasyonlar ve canlı gösterimler gerçekleştirildi. Otonom kara araçları sergilendi. Toplu taşımalara düzenlenen terörist saldırı simülasyonları gösterildi.. Otomatik silahları, tam vücut zırhı ve saldırı köpekleri ile birlikte militarize bir Fransız polis birimi olan GIGN’in düzinelerce üyesi; ağır silahlarla donatılmış birliklerin zırhlı araçlarla olay yerine gelmesinden önce keşif amacıyla bir adet dronun da kullanıldığı, teröristlerin saklandığı bir yere yapılan bir saldırının koreografize edilmiş bir gösterisini yaptılar.
 
Son gününde fuar, “savunma ve güvenlik sektörlerinin sunduğu çok sayıda iş fırsatını keşfetme şansı tanımak” amacıyla öğrencilere ve gençlere açıldı.

Direniş

Avrupa’nın çeşitli yerlerinden gelen protestocular, fuara karşı günlük gösterilerde ve eylemlerde bulundular. Altı aktivist tutuklanmadan önce canlı simülasyonlardan birisini kesintiye uğratabildiler. Bazıları ise ana salona girmeyi başardılar ve polis tarafından dışarı çıkarılana kadar fuar karşıtı pankartlarını sergilediler. Fuarın son gününde, Fransız tren makinistlerinin grevinden dolayı yaşanan gecikmelerden dolayı, katılımcı delegeler Eurosatory’nin dünya üzerinde etkilerini dinlemek zorunda kaldılar. Protestocular sürekli olarak polis ve güvenlik görevlileri tarafından uzaklaştırılmalarına rağmen, bütün fuar haftası boyunca fuar alanının hemen dışında ziyaretçilerin girişini zorlaştıran gösteriler gerçekleştirdiler.Hier 6 militant-e-s pacifistes ont réussi à rentrer au salon ultrasécurisé de l’armement #Eurosatory2018 pour dénoncer le commerce des armes, ce supermarché de la mort.#StopArmsTrade pic.twitter.com/RsRzpozPim

— Les désobéissants (@desobeir) 15 Haziran 2018

Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI) direnişe ve protestolara destek vermek amacıyla, fuara katılım gösteren bazı şirketlerle ilgili bilgiler içeren kısa bir rehber hazırladı. Rehber katılımcı on şirketi ele alıyor; rehberde bu şirketlerin ürettikleri silahlar, dünya üzerindeki etkileri ve bu şirketlere kaşı direnişte bulunmuş uluslararası ağlar anlatılıyor. Rehbere (Fransızca) buradan ulaşabilirsiniz: https://www.wri-irg.org/fr/article/2018/que-profite-eurosatory

Kaynak: WRI

Çeviri: VR

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org