Savaş Makinesine Karşı Büyük Bir Öfkeye İhtiyacımız Var – Rick STERLING

ABD ile Rusya arasında yıkıcı bir savaşa doğru mevcut kayma, militarizme ve savaş makinesine karşı geniş bir hareket inşa etmeyi acil hale getiriyor.

16/02/2023
Kuzey Amerika’da acilen kitlesel bir savaş karşıtı hareket başlatmamız gerekiyor. Son aylarda iyi savaş karşıtı gösteriler oldu, ancak bunlar çok sınırlı kaldı. Hızla on kat büyümemiz gerekiyor.

Çeşitli savaş karşıtı güçler grubu tarafından organize edilen Savaş Makinesine Karşı Öfke girişimi tam da bunu yapabilirdi. Talepler ve genel olarak konuşmacı listesi çok iyi.

Örneğin, Talep 1 “Ukrayna’da Savaş İçin Bir Kuruş Fazla Değil” dir. “Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, Ukrayna’yı on milyarlarca dolarlık silah ve askeri yardımla silahlandırdılar. Savaş on binlerce kişiyi öldürdü, milyonları yerinden etti ve bizi nükleer 3. Dünya Savaşı’na doğru itiyor. Savaşı finanse etmeyi bırakın.”

Talep 2, “Barış Müzakereleri” dir. “ABD, 2014’te demokratik olarak seçilmiş hükümetine darbe yaparak Ukrayna’daki savaşı kışkırttı ve ardından Mart ayında Rusya ile Ukrayna arasındaki barış anlaşmasını sabote etti. Savaşı bitirmek için acil bir ateşkes ve diplomasi uygulayın.”

Konuşmacı listesi, barış yanlısı ve militarist bir dış politikaya karşı birçok belagatli ses içeriyor. Cynthia McKinney, Tulsi Gabbard, Dennis Kucinich ve Ron Paul gibi eski Kongre üyeleri var. Anne Wright ve David Swanson gibi barış aktivistleri var. Chris Hedges, Garland Nixon, Scott Horton, Max Blumenthal, Kim Iversen gibi gazeteciler var. Eski Yeşiller Partisi adayı Dr Jill Stein da orada olacak. “Birliklerimizi eve getirin” gaziler grubundan Dan McKnight da öyle olacak. Ve daha birçok konuşmacı var.

Mitingi destekleyenlerin çoğu, hareketi genişletmenin çok önemli olduğuna inanıyor ve bu, diğer konularda farklı görüşlere sahip olabilecek başkalarıyla ittifak yapmak anlamına geliyor.

Öfke mitinginin odak noktası Ukrayna savaşını sona erdirmek, NATO’yu dağıtmak ve nükleer Kıyamet’e doğru kaymayı durdurmak. Kürtaj, trans hakları, eşcinsel hakları, göçmen hakları gibi başka konuları da içermeleri gerekir miydi? Bu konuların yer aldığı mitinglerin düzenlenmesine yardımcı oldum ama bunda ısrar etmenin hata olduğuna inanıyorum. Savaş karşıtı hareketin hızla Sol’un ötesine geçmesi gerekiyor. Bu, erişimimizi büyük ölçüde genişletmek ve diğer konularda farklı düşünen bazı insanlarla birleşmek anlamına gelir.

Kapitalist sistem esnektir. Kilit pozisyonlarda kadınların, beyaz olmayanların ve cinsiyete uymayan bireylerin olması sistemi tehdit etmez. Savaş makinesi, grotesk gelir eşitsizliği, şiddetli yoksulluk ve kurumsal ırkçılık gibi devam ediyor.

Savaş makinesine meydan okumak için geniş ve kapsayıcı bir kitle hareketine ihtiyacımız var. Tüm konularda anlaşmak gerekli olmamalıdır. Bunu bir talep haline getirmek ve aynı fikirde olmayan herkesi platformdan çıkarmak ters etki yaratır. Savaş karşıtı hareketi zayıflatıyor ve bizi izole ediyor.

Bazı konularda farklı düşünen insanlarla birlikte çalışarak ortak amacımızı ilerletmeliyiz. Muhtemelen bizden öğrendikleri gibi biz de onlardan öğrenebiliriz.

Yönetici seçkinler, emekçi kitleler bölündüğünde ve ırksal, kültürel ve sosyal meseleler yüzünden kavga ettiğinden memnun. Egemen seçkinleri tehdit eden şey, ABD’nin dış saldırganlık, yaptırımlar ve savaş politikasında değişiklik talep eden bir kitle hareketi olasılığıdır. Egemen sınıfı tehdit eden, tüm emekçilerin yaşamlarının iyileştirilmesi talepleridir.

İşgal Hareketi’nin %1’e karşı %99’u destekleme talebi açık, doğru ve birleştiriciydi. Benzer şekilde, ABD dış politikasını değiştirme ve askeri bütçeyi önemli ölçüde azaltma talebi, Amerikalıların geniş bir çoğunluğunu cezbetme potansiyeline sahiptir.

ABD ile Rusya arasında yıkıcı bir savaşa doğru mevcut kayma, militarizme ve savaş makinesine karşı geniş bir hareket inşa etmeyi acil hale getiriyor.

Ülke çapında bir enerji ve aktivizm canlanması gerekiyor. Bu hafta sonu Rage Against the War Machine’i olabildiğince büyük ve başarılı yapalım ve önümüzdeki aylarda daha fazlasını yapalım.

Rick STERLING
San Francisco Körfez Bölgesi’nde yaşayan bir araştırmacı gazeteci. Kendisine [email protected] adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: Oriental Review

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org