Savaş suçu işlememek için ‘firar’ eden askerlere iltica hakkı tanınacak

Eski Amerikan askeri Andre Lawrence Shepherd tarafından Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda açılan davadaki bilirkişi raporuna göre, savaş suçu işlememek için firar eden askerler iltica talebinde bulunabilecek.

Firari askerlere iltica hakkı

LÜKSEMBURG 12.11.2014 07:23:37
Avrupa Adalet Divanı’nda hazırlanan bir rapora göre, savaş suçu işlememek için birliklerinden firar eden askerlere iltica hakkı tanınabilecek.

Eski Amerikan askeri Andre Lawrence Shepherd tarafından Avrupa Birliği Adalet Divanı’nda açılan davadaki bilirkişi raporuna göre, savaş suçu işlememek için firar eden askerler iltica talebinde bulunabilecek. Mahkemenin tanınmış bilirkişilerinden olan Elenaor Sharpston tarafından hazırlanan raporda, savaş suçlarına bulaşma riski olan askerlerin iltica hakkı olduğuna dikkat çekiliyor.

Adalet Divanı’nda açılan dava, Almanya’daki Amerikan birliklerinde görevde iken iltica başvurusunda bulunan ve Alman makamlarınca talebi reddedilen Andre Lawrence Shepherd tarafından açılmıştı. 2007 yılında ikinci kez Irak’taki birliklere gönderilmeyi reddeden Shepherd, ABD’nin Irak’taki savaşının uluslararası hukuka aykırı olduğunu dile getirmişti. Shepherd, iltica talebinde 18 ay hapis cezası ile yargılanacağı ve ordudan itibarı elinden alınarak atılacağı gerekçelerini göstermişti.

Shepherd’in Alman makamlarına karşı Adalet Divanı’nda açtığı dava, Avrupa Birliği’nin mültecilerin korunmasına ilişkin 2004 yılına ait bir genelgesine dayandırılmıştı. Genelge, uluslararası hukuka aykırı bir biçimde gelişen bir savaştan kaçmak isteyen asker firarilerinin takibe maruz kalabileceklerini ve bu nedenle de korunmaları gerektiğini öngörüyordu.

Adalet Divanı adına raporu hazırlayan bilirkişi uzmanı Elenaor Sharpston, sıcak savaş içinde bulunmayan askerlerin de benzeri gerekçelerle iltica talebinde bulunabileceği görüşünde. Davayı açan Amerikan askeri Shepherd, Apaçi helikopterlerinin bakım ve ikmalinden sorumlu olduğu halde, olası bir savaş suçunu engellediğini savunmuştu.

Bilirkişi raporunda, iltica taleplerine bakan makamlardan birliklerinden firar eden askerlerin savaş suçuna bulaşma riskinin bulunup bulunmadığını incelemesi isteniyor. Raporda ayrıca, askerlerin yer aldığı birliklerin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından onaylanmış bir askeri müdahale kapsamında savaşta olmalarının gerçeği değiştirmeyeceğinin altını çiziliyor.

Raporda, Alman makamlarından ABD’de askerden firar eden askerlere yönelik dava açılması ihtimalinin bulunup bulunmadığının ve bu askerlerin ordudan itibarları alınarak atılmalarının mümkün olup olmadığının araştırılması da isteniyor.

http://www.firatnews.com/news/guncel/firari-askerlere-iltica-hakki.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org