Searchlight, Muhammed Ali’nin Vicdani Ret Kararını Anlatacak

Searchlight, Muhammed Ali’nin Vietnam Savaşı sırasında, 1967’de ABD Ordusu’na alınmayı reddetmesine odaklanan uzun metrajlı bir film geliştiriyor.

Searchlight, Muhammed Ali’nin Vicdani Ret Kararını Anlatacak
15 Ara 2020 – 20:19

Film, Ali’nin önemli bir dönemini ele alıyor..
Searchlight, Muhammed Ali’nin Vietnam Savaşı sırasında, 1967’de ABD Ordusu’na alınmayı reddetmesine odaklanan uzun metrajlı bir film geliştiriyor. Proje, Leigh Montville’in “Sting Like a Bee: Muhammad Ali vs. The United States of America” ​​adlı eserine dayanıyor. Kitap, Ali’nin İslami inançları temelinde orduda hizmet etmeyi reddetmesinin kültürel ve politik sonuçlarına odaklanıyor.

Filmde ayrıca, ringden sürgün edilme ihtimali olan bir yaşamın önemli anlarını, her şeyi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalan bir boksörün yaşadıkları da masaya yatırılıyor. Ali’nin boks lisansı, kariyeri, hatta ırksal eşitlik için bir savaşta yer almaya zorlandığı için özgürlüğü bile riske giriyor ama o mücadelesini bırakmıyor.

“The Last Tree”nin yönetmeni Shola Amoo, filmin yönetmenliğini Netflix için “Mindhunter” ve “The Eddy”nin senaryolarında da imzası bulunan Phillip Howze’nin yazdığı bir senaryodan yönetecek. Alix Madigan ise (“The Lie”) filmin yapımcılığını üstleniyor.

Ali, dövüşten önce Liston ile alay ederek, “kelebek gibi uçarım, arı gibi sokarım” diyerek nakavt tahmininde bulunarak çıktığı maçta, 1964’te 22 yaşındayken ağırsıklet dünya şampiyonluğunu kazandı.

1964’te Müslüman olduktan sonra Cassius Clay olan ismini Muhammed Ali olarak değiştirdi. Ali, 1966’da, yerel kurumların kendisini askere alınmaya uygun hale getirdiğini öğrenince, “O Viet Cong’la hiçbir tartışmam yok” dedi ve katılmamayı seçti.

1967’de asker kaçağı olmaktan suçlu bulundu ve beş yıl hapis cezasıyla, 10.000 dolar para cezasına çarptırıldı ve üç yıl boyunca boks yapmaktan men edildi. Ali, davası temyiz edilirken hapisten çıkarıldı ve mahkumiyeti 1971’de ABD Yüksek Mahkemesi tarafından bozuldu.

Büyük efsane 1981’de bokstan emekli oldu ve üç yıl sonra Parkinson sendromu teşhisi kondu. 2016 yılında hayatını kaybetti. Ali, Antoine Fuqua’nın yönettiği ve HBO’da yayınlanan 2019 tarihli “What’s My Name: Muhammad Ali” belgeselinin konusuydu. Filmin yapımcılığını Maren adına Maverick Carter yaptı.

Kaynak: Beyaz Perde

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org