Sekiz ülkeden sekiz vicdani retçi neden reddettiklerini anlatıyor: ‘Barışa giden yolda savaşamazsınız'(3-4)

Merve Arkun: ‘Bir kadın olarak, ülkesi için savaşmaya ve ölmeye hazır oğullar doğurmanız bekleniyor’
Netiwit Chotiphatphaisal: ‘Çok korkuyorum. Ama kimse ayağa kalkmazsa değişim gelmez’

‘Bir kadın olarak, ülkesi için savaşmaya ve ölmeye hazır oğullar doğurmanız bekleniyor’

Merve Arkun, Aydın, 34, Türkiye
Merve Arkun: ‘Sık sık silahlı polisler tarafından durduruluyoruz.’
Kadınlar erkekler gibi askere alınmıyor ama ben hâlâ bir vicdani retçiyim: askerlik tüm milletimize zarar veriyor ve muhalefetimin duyulmasını istiyorum. 10 yılı aşkın bir süre önce İzmir’de üniversite öğrencisiydim ve askerden kaçan bir Kürt firarinin tutuklandığını duymuştum. Pek çok Kürt genci, zorunlu askerlik kanunlarına rağmen askerlik yapmıyor: Türk hükümeti halkına karşı savaş yürütürken, onlar ordu içinde ayrımcılığa ve tacize maruz kalıyorlar.

Bu adam askeri hapishaneye konuldu, her hafta onu ziyarete gidiyordum ve yakın arkadaş olduk. Onun deneyimlerini ve fikirlerini saatlerce konuştuk. Bu konuşmalar beni derinden etkiledi. Ayrıca ailesine ve çocuklarına bakmak için bırakılan eşiyle de yakınlaştım. Zorunlu askerliğin sadece erkekleri değil kadınları da nasıl etkilediğini ilk elden gördüm. Ulusal hizmetin daha geniş bir militarist kültürün parçası olduğunu görmeye başladım. Benim için vicdani retçi olmak, sadece hizmet etmeyi reddetmek değil, aynı zamanda daha geniş sisteme karşı çıkmak anlamına geliyor: toplumsal cinsiyete dayalı şiddet ve kadına yönelik istismar, ayrımcılık, tecavüz ve cinsel saldırı. Bütün bunların merkezinde maço ordunun olduğunu görmeye geldim. Ve bir kadın olarak ülkeleri için savaşmaya ve ölmeye hazır oğullar doğurmanız bekleniyor.

Türkiye’de erkeklerin en az altı ay askerlik yapması gerekiyor ama parası olanlar bu süreyi kısaltabiliyor. Reddederseniz bunun yansımaları olur: para cezaları, hapis ve insan hakları ihlalleri. Ve etkisi uzun vadede hissediliyor. Hizmetini tamamlayamayan bir adamı işe almak Türkiye’de yasa dışı. Eğitime erişim kısıtlanıyor. Prensip olarak para cezalarını ödemeyi reddetmek, bir banka hesabına sahip olamayacağınız anlamına gelir; aksi takdirde fonlara el konulacaktır.

Kürt olsun, anarşist olsun, komünist olsun, LGBTQ+ olsun, dini muhalif olsun kaç tane retçi var bilmiyoruz. İnsanlar pozisyonlarını açıkça açıklama konusunda kendilerini rahat hissetmiyorlar. İşlerini ve evlerini terk etmek zorunda kalan insanlar tanıyorum. Partnerim de bir retçi. Soruşturmalarla, ceza davalarıyla ve mali cezalarla karşı karşıya kaldı. Küçük bir şehirde yaşıyoruz ve tüm bunları komşularımızdan saklamaya çalışıyoruz.

Türkiye’de ailece seyahat ettiğimizde sıklıkla silahlı polisler tarafından durduruluyoruz. Kimlik kontrolleri onun askerlikten kaçan biri olarak işaretlendiğini gösteriyor. Oğlumuz şu anda altı yaşında; bu çok korkutucu. Onu huzur içinde büyütmeye çalışıyoruz. Oğlumun kavga etmesini, sakatlanmasını veya öldürülmesini görmek için çocuklarımı orduya göndermek istemiyorum. Bir kadın askere alınmayabilir ama itirazımın kayıtlara geçmesini istiyorum.

‘Çok korkuyorum. Ama kimse ayağa kalkmazsa değişim gelmez’

Netiwit Chotiphatphaisal , 27, Bangkok, Tayland

Netiwit Chotiphatphaisal: ‘Örnek olacağım.’
Tayland’daki zorunlu askerlik sistemi 100 yaşın üzerindedir. Garip bir süreç. Bir erkek reşit olduğunda hizmet etmeye gönüllü olabilir. Aksi takdirde, belirlenen tarihte sabah saat 7’de bir işe alım merkezinde bulunmalı ve rastgele bir kart seçmelidir. Kırmızı kart seçersen zorla askere alınırsın. Siyah bir tane ve gitmekte özgürsün.

Zorunlu askerlik konusunda pek çok adaletsizlik var: parası olanlar bunu aşmanın yollarını buluyor. Eğitim seviyeniz ne kadar yüksek olursa, süreniz o kadar kısa olur. Yolsuzluk da var. Bir Budist olarak şiddetin her türüne karşıyım ama orduya olan karşı çıkışım aynı zamanda onun tüm Tayland vatandaşları için oluşturduğu tehlikeyle de ilgili. 30’lu yıllardan bu yana seçilmiş hükümetlerimiz sürekli askeri darbelerle devrildi. 2014’teki olay beni siyasallaştırdı. 18 yaşındaydım ve kamuoyuna vicdani retçi olacağımı ilan etmiştim. Eğitim, insanların beyinlerini şiddeti desteklemeye yönlendirmek değil, çatışmalarımızı çözecektir.

Kanun, okurken hizmetimi ertelememe izin veriyor ve şu ana kadar yüksek öğrenim görüyordum. Bunu doğrulamak için yılda bir kez işe alım merkezine rapor vermek zorunda kalıyordum: Muhalefetimi ifade etmek için #ConscriptionEnd yazan bir tabelayla geliyorum. Bu sene derslerim bittiği için daha fazla erteleyemem.

Geçen yıl 10 ay boyunca Budizm’i daha fazla öğrenmek için keşiş olarak atandım. İdeal durumda hâlâ orada olurdum. Ama bir keşiş olarak hizmet etmekten muaf olurdum ve bu bana pek uymuyordu. Ben dinimin beni korumasına değil, neden karşı çıktığımı ülkeme anlatmak istiyorum. Aslında ordu, zorunlu askerlikten sessizce kaçınabilmem için başka yollar bile önerdi. Benim durumum,kamuya açık bir şekilde reddedersem, dikkat çekecek ve bundan kaçınmak istiyorlar. Gürültülü hale getirmek istiyorum.

5 Nisan’da Samut Prakan vilayetindeki zorunlu askerlik merkezine gittim. Kart seçmeyi reddettim. O gün tutuklanmadım ama sonuçları olacağını biliyorum. Önümüzdeki aylarda polisin kapımda olmasını bekliyorum: Suçlanacağım, yargılanacağım ve üç yıla kadar hapis cezasına çarptırılacağım. Burada bazı kişiler benim de ülkenin huzurunu bozmak suçundan yargılanmam gerektiğini, bunun da 7 yıldan 15 yıla kadar ceza gerektireceğini savunuyor. Çok korkuyorum. Ancak kimse ayağa kalkıp aynı fikirde olmadığını gösterirse değişim gelmeyecektir. Hafifçe salıverilmem pek olası değil; başkalarının beni takip etmesini engellemek için bir örnek olacağım. Şimdi en kötüsüne hazırlıklı olarak bekliyorum.

Kaynak: The Guardian

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org