Sekiz ülkeden sekiz vicdani retçi neden reddettiklerini anlatıyor: ‘Barışa giden yolda savaşamazsınız'(7-8)

Mikita Sviryd: ‘Belarus’a geri gönderilirsem çok uzun bir hapis veya idam cezasıyla karşı karşıya kalacağım’
Timothy Tyndall: ‘Ben üzerime düşeni yaptım ama silahlarla değil’

‘Belarus’a geri gönderilirsem çok uzun bir hapis veya idam cezasıyla karşı karşıya kalacağım’

Mikita Sviryd, 21, Vilnius, Litvanya

Mikita Sviryd: ‘Annem ve babam yaptığım şeyi neden yaptığımı anlamıyor.’
Batı Belarus’un kırsal kısmı eskiden evim dediğim yerdi ama son iki yıldır Litvanya’da yaşıyorum. Belarus ordusunu terk etmiş biri olarak burada bir mülteciyim. Eğer Belarus’a geri gönderilirsem çok uzun bir hapis veya ölüm cezasıyla karşı karşıya kalacağım: Başkan Alexander Lukashenko, ulusal güvenliğe zarar vermek ve vatana ihanetten dolayı idam cezası getiren bir yasa tasarısını imzaladı.

Belarus’ta zorunlu askerlik hizmeti 18 ay sürüyor. Çocukken, ilk başta herhangi bir ahlaki veya politik nedenden dolayı ilgilenmiyordum, ancak yeni askerlere ne kadar kötü davranıldığına dair hikayeler duyduğum için. Alternatif ise hapis cezasıydı, ben de bununla devam etmeye karar verdim. İlk ayım eğitimle geçti. Her pazar, bir saatlik “eğitim”imiz vardı; çoğunlukla politikti, örneğin Lukashenko başkanlığını protesto eden herkesin faşist olduğu konusunda. Bize çoğunlukla İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan Rus ve eski Sovyet filmleri gösterilirdi.

Bu, Putin’in Ukrayna’yı kapsamlı bir şekilde işgal etmesinden önceydi, ancak biz Rusya ile ortak askeri tatbikatlara katıldık. Garipti: Ordu depolarımızda yepyeni savaş kitleri vardı. Bize bunun eğitim amaçlı olduğu söylendi ama daha önce sadece çok eski ekipmanlar kullanmıştık. Rusya’nın işgali başladığında ben de aynı birlikteydim. Biz o sırada Rusların mühimmat yüklemesine yardım ediyorduk. Ruslar ertesi gün ayrıldılar.

İşgalden sonra her şey değişti. Bize aşırı Rus propaganda programları gösterildi: Rusya’nın Ukrayna’da Nazilerle nasıl savaştığı. Yoğun bir beyin yıkamaydı ve işe yaradı. Daha önce Putin yanlısı olmayanların yaklaşık üçte biri din değiştirdi.

Ukrayna sınırına yakın bir hava üssünün etrafındaki insan kontrol noktalarına gönderildim. Burada 20 kadar Rus savaş uçağı vardı; bizim işimiz füze teslimatlarını gerçekleştirmekti. Daha sonra Litvanya sınırına götürüldük ve burada daha sonraki bir görev için sivil kıyafetler bulmamız talimatı verildi. Bunlar elimdeyken kaçmayı deneyebileceğimi fark ettim. 26 Mayıs 2022 akşamı bu kıyafetleri, belgelerimi ve değerli olan ne varsa sırt çantama koydum. Ayrıca bir gece görüş gözlüğü de aldım. Gece 3’te tek başıma nöbet tutuyordum. Kimsenin uyanık olmadığından emin olduğumda ayağa kalkıp koşmaya başladım. Sivil kıyafetimi giyerek ormanlık alandan Litvanya’ya doğru koştum. Ne kadar süre koştuğum hakkında hiçbir fikrim yok. Sonra bir araba gördüm, şoföre büyükannemi görmeye gideceğimi söyledim ve otostop çektim.

Yaklaşık iki yıldır Litvanya’dayım. İlk altı ay kanunen çalışmam yasaktı ve artık kimse beni belgelerim olmadan işe almak istemiyor. Siyasi sığınma başvurusunda bulundum ancak reddedildi. İlk itirazım da reddedildi; şimdi başka bir hukuki itirazın sonucunu bekliyorum. Çok korkuyorum ve zar zor uyuyorum. Evden iletişim halinde olduğum tek kişi annem ve babamdır. Yaptığım şeyi neden yaptığımı anlamıyorlar. Elbette onları hala seviyorum. Onlar propagandayı satın alan sıradan Belaruslu insanlar. Onları bir daha görebilecek miyim ya da ne zaman göreceğimi bilmiyorum.

‘Ben üzerime düşeni yaptım ama silahlarla değil’

Timothy Tyndall, 99, Londra, İngiltere

Timothy Tyndall: ‘Pasifizmin savaşın ortasında görünür ve aktif bir alternatif olması gerekiyordu.’
Babam 1913’te rütbesini aldı. Birinci Dünya Savaşı sırasında batı cephesinde gönüllü bir papazdı. Somme’de Askeri Haç ve 1918’de haça bar aldı. Daha sonra büyüyen pasifist hareketle ilgilenen Birmingham’da bir bölge rahibi oldu. Babam savaşta tanık olduğu dehşetlerden nadiren bahsederdi. Yıllar geçtikçe pasifist fikirlere ikna oldu. Küçük yaştan itibaren onunla aynı fikirdeydim.

Devlet okuluna başladığımda savaş yeniden başlamıştı. Bombalama başlarsa saklanmak için hendekler kazdık. Çatışmalarda yaşlı çocuklar öldürüldüğünde, akşam namazında isimleri okunurdu. Bütün çocuklar bizi askeri kariyere hazırlamak için Subay Eğitim Birliğine katıldı. Ben hariç bütün oğlanlar. Reddettim. Kararımdan dolayı beni dışlamaya yönelik kısa bir girişim oldu. Şimdi gözlerimi kapatırsam, okulda bir çocuğun bana zorbalık yapmaya çalıştığı soyunma odasını hâlâ hayal edebiliyorum. Ancak birkaç gün sonra bu durum azaldı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında 16.000 erkek itiraz etti. Bazılarının ulusal öneme sahip sivil işler yapmasına izin verildi; diğerleri savaş dışı bir birliklerde görev yaptı. Retçi statüsü reddedilenler hapse atıldı. 1939’da Almanya’ya savaş ilan edildiğinde daha net bir süreç vardı. Yaklaşık 60.000 retçinin büyük çoğunluğu, barışçıl bir şekilde katkıda bulunmalarına izin verildiği için hızla başka işlere yönlendirildi.

1943 yılında, 18 yaşındayken, vicdani retçi olarak davamı savunmak için Bristol’deki bir mahkemeye gittim. Bakış açım son savaşla ilgili öğrendiklerim tarafından şekillendirildi. Milyonlarca kişi hayatını kaybetti ve hangi amaçla? Panelin önünde durumumu kanıtlayacak üç mektup sunmak zorunda kaldım. Amcam beni alıp arkaya oturdu ve izledi. Panel bunun yalnızca benim kararım olduğundan emin olmak istedi. Başkan bana açıkça şunu sordu: “Kendi kararını mı veriyorsun, yoksa sadece babanın yaptığını mı kopyalıyorsun?” Ama tuhaf bir şekilde, o an geldiğinde tartışmam gerekmedi.

Arkadaşlar Ambulans Birimi’ne katılmaya devam ettim. Birinci Dünya Savaşı’nda Quaker’lar tarafından kurulan bu kurum, cephe gerisinde çalışan ve yaralıları tedaviye götüren gönüllü bir sağlık hizmetiydi. Buradaki fikir, pasifizmin sadece görevden çekilmek, görevden ayrılmak anlamına gelemeyeceğiydi. Savaşın ortasında görünür ve aktif bir alternatif olması gerekiyordu. 1.344 üyesi, saldırı sırasında ve tıbbi desteğe ihtiyaç duyulan her yerde (İskandinavya, Orta Doğu, Avrupa anakarası) tıbbi hademe olarak görev yaptı. Temel eğitimimin ardından 1944’te Çin’e doğru yola çıktım, insani yardım programlarında birime hizmet ettim ve 1947’de geri döndüm.

Yaptığım seçime hiçbir zaman çok fazla muhalefetle karşılaşmadım. Daha sonra çok az kişi savaşlarından bahsetti. Hayatlarımıza devam etmeye hevesliydik ve çoğu kişi için bu yeniden yaşanacak bir deneyim değildi. Seçimimi Birinci Dünya Savaşı’nın bilgisiyle yaptım. 1940’ların başında Almanya’da tanık olduğumuz şey elbette bambaşka bir kötülüktü. Nazizmin kötülüğü karşısında barışçıl bir insan ne yapmalıdır? Karmaşık soruları gündeme getiriyor. Seçimimi asla bir başkasının hizmet etme kararına yönelik bir eleştiri veya yargılama olarak değerlendirmedim. Müttefik hükümetlerin neden böyle davrandıklarını anladım; neden diğerleri savaştı? Benim görüşüm, çatışma anlarında çoğunluk tarafından takip edilmese bile vicdanın sesinin duyulmasının önemli olduğu yönündedir.

Eve döndüğümde kavga etmeme kararımla yaşamayı öğrendim. Yanlış seçim yaptığıma inanmam için iyi bir nedenim yok. Ben üzerime düşeni yaptım ama silahlarla değil. İtirazımın üzerinden seksen yıl geçti. Nereye baksam aynı eski hikaye. Bu beni derinden üzüyor. Savaşın savaşı doğurduğunu ne zaman öğreneceğiz? Şiddet her zaman şiddeti doğurur.

Kaynak: The Guardian

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org