Sektörün lideri NUROL Endonezya’da tank üretecek

Nurol Holding’in savunma sanayi alanında faaliyet gösteren iştiraki FNSS Savunma Sistemleri, Endonezya ordusu ile ortak tank üretimi için anlaşma imzaladı.

Endonezya’ya Türk tankı

14 Şubat 2014 Cuma

Türk savunma sanayii şirketleri dünyanın birçok ülkesine ihracat yapar konuma geldi. Sektörün en büyük oyuncusu olan Nurol Holding şirketi FNSS, Endonezya ordusu için yerli bir şirketle ortak tank üretecek.

Kaan Zenginli/İstanbul

Türkiye savunma sanayi alanında başarıdan başarıya koşuyor. Ordunun ihtiyaçlarının büyük kısmını yerli üreten Türkiye, birçok ülkeye de ihracat yapıyor. Son 10 yılda yerli tank, uçak, tüfek, füze gibi stratejik ürünleri üreten Türk şirketleri bu ürünleri 60 ülkeye satıyor. Son olarak Nurol Holding’in savunma sanayi alanında faaliyet gösteren iştiraki FNSS Savunma Sistemleri, Endonezya ordusu ile ortak tank üretimi için anlaşma imzaladı.

Yerli şirketle ortak üretim

6 Şubat’ta Jakarta’da imzalanan  anlaşmaya  göre FNSS şirketi Endonezyalı PT Pindad şirketi ile tank üretecek. 25 ton ağırlığında 7.62 mm eksenli ve 105 mm yivli silahlar ile donatılacak olan tank son teknolojiye sahip olacak. İlk etapta 10 adet üretilmesi planlanan tankın uzun vadede 30 adede çıkarılması planlanıyor.

Türkiye’nin savunma sanayii lideri

FNSS, geçtiğimiz aylarda internet sitesinden Ortadoğu’da müttefik bir ülke ile ‘M113 zırhlı muhabere aracı modernizasyonu’ için 360 milyon dolarlık imza attığını açıklamış, ancak son dönemde bölgede yaşanan gelişmeler nedeniyle ülke ismi vermekten kaçınmıştı. FNSS son ticari işbirlikleri ile ihracat yaptığı ülke sayısını 7’ye yükseltti. İhracat rakamı ise 1 milyar doları aşmış oldu.

Kaynak: haber.stargazete.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org