Selahattin Demirtaş: Vicdani Ret Hakkını Savunurum

Demirtaş bir başka soru üzerine de “Vicdani ret hakkını savunurum. Zorunlu askerliğin kaldırılması gerektiğini savunuyorum” ifadelerini kullandı.

Demirtaş: Zorunlu Askerlik Kaldırılmalı

“Vicdani ret hakkını savunurum. Zorunlu askerliğin kaldırılması gerektiğini savunuyorum” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki kampanya sürecini ve cumhurbaşkanı seçilmesi halinde izleyeceği programı açıklarken “Bir Cumhurbaşkanı düşünün bağlamadan başka bir şey çalmıyor” sloganı hakkında “Sadece bağlama çalabiliyorum. Halkın umutlarını, geleceğini çalmıyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Soruları yanıtlayan Demirtaş, adaylığını bir televizyon kanalında açıklamadığını ifade ederek, “Açıklamayı yapana kadar bir ay boyunca o çevrelerde toplantı yapılmıştı. 2. turda Ekmeleddin Bey’i ya da Tayyip Bey’i destekleyeceğimiz kararımız yok. Bize oy verenler ilkelere oy veriyor. 2 aday da bu ilkelerin kenarından bile geçmiyor. 2 aday da bu ilkeleri hiçbir şekilde savunabilecek bir çizgiyi temsil etmiyor. Tayyip Bey’e karşı herhangi bir adayı desteklemek diye bir ilke olamaz. Tayyip olmasın her kim olursa olsun adayını ilkesel olarak yanlış buluyorum. Tayyip Bey olmasın biz olalım” dedi.

Mütevazi bir aday olduğunun altını çizen Demirtaş, “Yüzde 50+1 alayım yeter diyorum. Hedefim o. Bayrak siyaseti de Türkiye’de bizim ucuz bir şekilde yapacağımız siyaset değil. Cumhurbaşkanı olursam olmasam da bayrağın layık olduğu şekilde tüm toplumu temsil edeceğini söylüyorum. Bayrak birçok suçu ve günahı örtmek için de kullanıldı. Bayrağa en büyük hakareti de onlar yaptı. Biz hiçbir zaman hakaret etmedik. Bayraklara, renklere saygı duyduk. Asıl hakareti yapanlar milliyetçi, bayrak sevdalısı olanlar. Düzeltilmesi bunun da ben cumhurbaşkanı olunca daha kolay olur. Bayrak bizden yana değil onlardan yana tehdit altındadır” ifadelerini kullandı.

Demirtaş bir başka soru üzerine de “Vicdani ret hakkını savunurum. Zorunlu askerliğin kaldırılması gerektiğini savunuyorum” ifadelerini kullandı.

Programda Selahattin Demirtaş’ın “Gel Demirtaş” isimli şarkısı da ilk kez çalınırken, amatör olarak bağlama çalıp türkü söyleyen Demirtaş’ın kampanya fotoğrafları arasında Gezi Parkı’nda bir bank üzerinde otururken çekilmiş bir fotoğrafı da bulunuyor.

sondakika.com/haber

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org