“Şiddetsiz Eylem Atölyesi” (14 Ocak Pazar, 15.00, kargART-Kadıköy)

Şiddetsizlik Merkezi’nden Tolga Kızılay ve Hülya Üçpınar, Türkiye’de şiddetsiz eylemlerin tarihini, çeşitliliğini ve yaratıcılığını gösteren yeni “Şiddetsiz Eylemler Veritabanı”nı bizlere tanıtacak.

“Şiddetsiz Eylem Atölyesi”, direniş ve dayanışmaya en çok ihtiyaç duyduğumuz günlerde, kendi köşesinde “Ne yapabiliriz?” diye düşünen herkesi bir araya getirmeyi amaçlıyor. Şiddetsizlik Eğitim ve Araştırma Merkezi ve Düşünce Suçu’na Karşı Girişim‘in birlikte düzenlediği atölyenin ana izleğini Gene Sharp’ın “Şiddetsiz Eylemin Politiği” kitabındaki tartışma oluşturuyor: Şiddet kullanmaksızın, etkin eylem nasıl gerçekleştirilebilir?

Her ayın üçüncü Pazar günü, sivil toplumun farklı alanlarından gelen, farklı eylem yöntemlerini deneyimleyen aktivistler, akademisyenler ve hukukçuların tecrübelerini aktaracağı atölyelerde, hem beraber fikir üretmek, hem de haklarımızı, kendimizi savunma yöntemlerini öğrenmek için bir araya geliyoruz.

Onuncu buluşmamızda, Şiddetsizlik Merkezi’nden Tolga Kızılay ve Hülya Üçpınar, Türkiye’de şiddetsiz eylemlerin tarihini, çeşitliliğini ve yaratıcılığını gösteren yeni “Şiddetsiz Eylemler Veritabanı”nı bizlere tanıtacak. Kadın hakları, çevrecilik, savaşa karşı eylemler gibi hayatın farklı alanlarını kapsayan farklı eylemsellikleri bir kaynakta toplamayı amaçlayan veritabanı ve haritanın hazırlanışını konuşmak ve bu yolla Türkiye’de şiddetsiz eylemlerin kısa tarihine bir göz atmak için sizleri de bekliyoruz!

Aklınızın karamsarlığını, iradenizin iyimserliğini de alıp gelin!

kargART
Caferağa Mah. Kadife Sok. No:16 Kadıköy, 34710 İstanbul

18 Yaş sınırı vardır.
Salon 50 kişi oturma kapasitelidir
Etkinlik ücretsizdir.

Kaynak: https://www.facebook.com/events/148610029254549/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org