Silah İhracatında 2023 Hedefi: 25 Milyar Dolar

2023 yılında 25 milyar dolar ihracat hedeflediklerini belirten Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş, “sektörümüzün gelişen ihracatına özel kredi imkanlarıyla finansal destek verilmesini bekliyoruz” dedi.

Ssı Başkanı Aliş Sektörün Hedeflerini Açıkladı

27 Şubat 2015 Cuma 16:53
Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ile Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş, düzenledikleri basın toplantısı ile birliğin 2014 performansını ve 2015 hedeflerini değerlendirdi.

Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir ile Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği (SSI) Başkanı Latif Aral Aliş, düzenledikleri basın toplantısı ile birliğin 2014 performansını ve 2015 hedeflerini değerlendirdi.

Latif Aral Aliş, sektörün ürettiklerinin üçte birini ihraç eder duruma geldiğini ifade etti. Konuşmasında, “Hedefimiz dünyada ilk 100 firma içinde en az yedi Türk firması” diyen Aliş, “İhracat, üç yıl gibi kısa bir sürede, 884 milyon dolardan 1 milyar 647 milyon dolara çıktı. Bu başarıda, Ekonomi Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri ile senkronize çalışmalarının rolü çok büyük” ifadelerini kullandı.

SEKTÖRÜN TALEPLERİNİ SIRALADI

Latif Aral Aliş, başarının sürdürülebilir olması için, devletten devlete satışların milli politika haline gelmesi gerektiğine dikkat çekerek; sektörün ihracat konusunda beklentilerini şöyle sıraladı:

“Sektörümüzün gelişen ihracatına özel kredi imkanlarıyla finansal destek verilmesini, ayrıca Hazine destekli ve ülke spesifik savunma sanayi kredileri konusunda da ilerleme sağlanmasını bekliyoruz. Devletten devlete satışta, özellikle bölgemizde yer alan ülkeler ile yeni pazarlarda devlet garantörlüğünde ve desteğinde şirketlerimizin ihracatının arttırılmasını önemli bir yöntem olarak değerlendiriyoruz. Bu satışların etkin bir şekilde yapılabilmesi amacıyla Hükümetimizin ilgili mevzuat düzenlemesini hayata geçirmesini bekliyoruz. Devletin yerli savunma sanayinden alımlarının arttırılması hususu, şirketlerimizin geliştirdiği ürünlerin devlet envanterine girmesi ve kullanılması dış pazarlarda en fazla sorgulanan hususlar. Bu nedenle, özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet güçleri tarafından yerli ürünlerin tercih edilmesi, hem ihtiyaç hem de referans anlamında büyük önem arz etmektedir.”

2023’DE HEDEF: ’25 MİLYAR DOLAR İHRACAT’

SSI Başkanı Aliş, 2023 yılında 25 milyar dolar ihracat hedeflediklerini hatırlatarak, “Bugün kendi uydusunu, insansız hava aracını, eğitim uçağını, helikopterini, piyade tüfeğini, muharebe gemisini, zırhlı aracını, füze ve roket sistemlerini üreten, simülasyon, yazılım geliştiren, F35, A400M gibi dünya çapında projelerde ortak olan, uydu üretim ve test merkezini inşa eden, uydu fırlatma üssü inşa çalışmalarına başlayan ve özgün helikopter projelerini başlatan bir ülke olarak, nitelikli insan kaynağımız, araştırma enstitülerimiz, Ar-Ge laboratuvarlarımız, KOBİ’lerimiz ve büyük firmalarımızla bunu başaracak güçteyiz. Ötesi, başarmak zorundayız” diye konuştu.

İSMAİL DEMİR: “PARADİGMA DEĞİŞİKLİĞİ VE ÖZGÜNLÜK OLDUKÇA ÖNEMLİ”

Öte yandan Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir de konuşmasında, üretilen tüm ürünlerde en ileri teknolojiyi yakalamak gerektiğine dikkat çekti. İlgili bakanlıklar, özel şirketler ve üniversitelerin, belirli stratejiler ışığında çalışması gerektiğini söyleyen Demir, Müsteşarlık olarak gerekli koordinasyonu sağlayacaklarını söyledi. Demir, “İhracat hedeflerimizi tutturmak için paradigma değişikliği ve ürünlerde özgünlük oldukça önemli” dedi. Demir, devletten devlete satışlar konusunda bir düzenleme hazırladıklarını ve ilgili kurumlara sunacaklarını da sözlerine ekledi. – İstanbul

http://www.haberler.com/ssi-baskani-alis-sektorun-hedeflerini-acikladi-7016784-haberi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org