Sofia Orr İsrail Ordusuna Katılmayı Reddetti: “Savaşta Kazanan Yok”

“Ülkemdeki insanların başına korkunç şeyler geldi ama Gazze’de de korkunç şeyler oluyor ve herkes için üzülüyorum.”

25 Şubat Pazar günü saat 11.00’de Pardes Hanna’dan 18 yaşındaki Sofia Orr, Tel Hashomer askerlik üssüne gelecek ve Gazze’deki savaşı ve devam eden işgali protesto etmek için İsrail Ordusuna katılmayı reddedecek.

Ona, siyasi reddedenleri destekleyen Mesarvot Ağı’ndan göstericiler ve iki ceza nedeniyle 60 gün hapis yattıktan sonra Pazar günü üçüncü kez reddedecek olan 18 yaşındaki Tal Mitnick eşlik edecek.

Orr’un ret beyanından: “İsrail-Filistin’de hepimizin güvenliği ve güvenliği için ve ulusal kimlikle sınırlandırılmayan empati adına, değişimin gerekli olduğunu ve mümkün olduğunu göstermek için askere gitmeyi reddediyorum. Askere gitmeyi reddediyorum çünkü Ürdün Nehri ile deniz arasındaki tüm çocukların kafesler olmadan hayal kurabileceği bir gerçeklik yaratmak istiyorum.”

Kaynak: Pressenza

**

Sofia az önce askeri bölgeden aradı, duruşmasının bittiğini ve askeri hapishanede 20 gün hapis cezası aldığını söyledi.


“Ülkemdeki insanların başına korkunç şeyler geldi ama Gazze’de de korkunç şeyler oluyor ve herkes için üzülüyorum.” diye de ekledi. “Bu işi yaparak askere gitmek benim için daha kolaydı. İnanmak istiyor muyum yoksa doğru mu bilmiyorum ama yaptığım işin hiçbir zararı olmadığını düşünüyorum.“
Kaynak: Mesarvot

**
Son Durum (28.02.2024):

Vicdani retçi Tal Mitnick, İsrail’in Gazze’ye yönelik savaşını ve işgalini protesto etmek amacıyla askerlik hizmetine katılmayı reddetmesi nedeniyle 30’ar günlük iki cezayı çektikten sonra dün 45 günlük üçüncü hapis cezasına çarptırıldı. Pazar günü Sofia Orr 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org