Sosyal Medya Paylaşımları Yüzünden Yargılanan Vicdani Retçinin Ilk Duruşması Görüldü

Duruşmaya vicdani retçi Bektaş ve 10’un üzerinde yakını ile Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanlarından ve Bektaş’ın da avukatlığını üstlenen Av. Gökhan Soysal katıldı. Soysal, askere gitmeyin çağrısının bir hak olduğunu belirtti ve derhal beraat kararı verilmesini talep etti. Duruşma 6 Kasım 2018 tarihine erteledi.

Vicdani retçi Bülent Bektaş’ın Afrin paylaşımları nedeniyle yargılandığı Ankara 29. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması bugün görüldü. Duruşmaya vicdani retçi Bektaş ve 10’un üzerinde yakını ile Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanlarından Av. Gökhan Soysal katıldı.

Bülent Bektaş, Afrin Savaşı’na karşı askere gitmeyin çağrısı ve itirazları nedeniyle terör örgütü propagandası ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlamasıyla yargılanıyor. Bektaş savunmasında savaş karşıtı, antimilitarist bir birey olarak bir vicdani retçi olarak söz konusu paylaşımları yaptığını belirterek üzerine atılı suçlamaları kabul etmedi.

Daha sonra Bektaş’ın avukatlığını yapan Vicdani Ret Derneği Eşbaşkanı Gökhan Soysal söz aldı. Av. Soysal savunmasında iddianamenin savcı tarafından Bektaş’ın paylaşımı’nı yapmadığı haberler koyulmak suretiyle şişirilmeye çalışıldığını belirtti. Üstelik bu haberlerin, aylardan beri sulh ceza hakimlikleri tarafından yasaklı olduğunu, savcılığın bu haberlere nasıl ulaştığının da soru işaretleri taşıdığını vurguladı.

Özellikle Bertolt Brecht’in savaş karşıtı bir şiirinin paylaşılmasının nasıl bir suç olarak değerlendirildiğini anlayamadığını belirten Soysal, ayrıca askere gitmeyin çağrısının da bir hak olduğunu belirtti.

Atılı suçlamaların altının boş olduğunu vurgulayan Soysal derhal beraat kararı verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, emniyete yazılan yazı cevabının beklenmesine karar vererek duruşmayı 6 Kasım 2018 tarihine erteledi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org