Sudan’da Cuntaya karşı sivil direniş: Son bir haftada 9 ölü, yüzlerce yaralı

Sudan halkı 25 Ekim 2021’de gerçekleşen askeri darbeye ve darbecilere direnmeyi sürdürdü. Ülkenin pek çok kentinde aylardır süren direniş 30 Haziran 2022’den bu yana yeniden ivme kazandı.

Sudan’da darbe yönetimine karşı direniş

4 Temmuz 2022 Pazartesi
Sudan’da darbe karşıtları sokakları terk etmedi. Başkent Hartum ve pek çok kentte sokaklar bir haftadır hareketli

Darbe hükümetine karşı aylardır direnen Sudan halkı, son bir haftadır Hartum ve pek çok kentte sokakları terk etmiyor.

Sudan halkı 25 Ekim 2021’de gerçekleşen askeri darbeye ve darbecilere direnmeyi sürdürdü. Ülkenin pek çok kentinde aylardır süren direniş 30 Haziran 2022’den bu yana yeniden ivme kazandı. Başkent Hartum’da bulunan Al-Joda Hastanesi önünde bir araya gelen binlerce kişi, asker ve polisin saldırılarına rağmen günlerdir direnişte. Halk oturma eylemi yaptı. Saldırılara rağmen sokakları terk etmeyen Sudan halkı, sivil bir hükümet kurulması için mücadele etmeye devam edeceklerini haykırdı. Direnişte olan Sudan halkına asker ve polis mermilerle, biber gazı ve tazyikli suyla saldırdı.

Bir haftada 9 kişi katledildi

Halk, Hartum başta olmak üzere pek çok noktada orduyla çatışmaya devam ederken, Sudan Doktorlar Komitesi, son bir hafta içerisinde biri çocuk olmak üzere 9 kişinin katledildiğini, 500’ü aşkın kişinin ise yaralandığını açıkladı. Darbeden bu yana asker ve polisler, sokağa çıkan halka yönelik saldırılarında en az 113 kişiyi katletti.
Son bir hafta içerisinde katledilen 9 kişi için kitlesel cenaze törenleri düzenlenirken, askeri darbe hükümeti eylemlerin sürmesini engellemek için internette kısa süreli kesintiler gerçekleştiriyor. Darbeciler böylece halkın sosyal medyadan iletişim kurmasını ve halk isyanının tüm dünyada duyulmasını engellemeye çalışıyor.

Ömer Beşir diktatörlüğü

Sudan’da darbeyle iktidara gelip diktatörlük kuran Ömer El Beşir yönetimi halklar ayaklanınca devrilmişti. Kadınlar Ömer Beşir diktatörlüğüne karşı protestolarda öne çıkmıştı. Beşir sonrası yeni bir askeri yönetim oluşunca protestolar yeniden alevlenmişti.

Kaynak: Yeni yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org