Şüpheli Asker Ölümleri ve Mağdurları Derneği: 16 Ekim’de TBMM önündeyiz!..

askerde şüpheli şekilde hayatını kaybetmiş erlerin aileleri ve yakınları olarak 16/10/2014 tarihinde saat 12 :00 de Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde toplanarak basın açıklaması yaptıktan sonra aynı gün saat 15 :00 de AK Parti Genel Merkezi’nde görüşmelerde bulunacağız

Şüpheli Asker Ölümleri ve Mağdurları Derneği’nden Çağrı

Askerde şüpheli şekilde hayatını kaybetmiş erlerin aileleri ve yakınları 16 Ekim 2014 tarihinde saat 12 :00 de Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde toplanarak basın açıklaması yapacaklar. Aynı gün saat 15 :00 de AK Parti Genel Merkezi’nde görüşmelerde bulunacaklar. Kamuoyunun bilgisine sundukları çağrı metnini yayınlıyoruz.

***

BASIN AÇIKLAMASI VE TOPLANTI ÇAĞIRISI

Askeri yargı konusunda temel sorunun bir darbe Anayasası olan 1961 Anayasası ile ihdas edilen ve yine bir askeri darbe ürünü olan 1982 Anayasası ile güçlendirilen Türkiye askeri yargısının, Türkiye yargı teşkilatı içerisinde meşruiyetinin bu güne kadar sorgulanmadan yerini koruyabilmesi, darbelerin sonuçlarını ve etkilerinin büyük ölçüde yürürlükteki darbe anayasası sayesinde sürmekte olduğu gerçeği hatırlanarak, somut çözüm önerisi bağlamında askeri yargıyı da içine alan kapsamlı bir yargı reformunun gerekli olduğu bir kez daha görülmektedir

Şehit yakınları, malul ve gazilerimiz ve aileleri ile terör mağduru sivillere sağlanan mali ve sosyal haklar ile sunulan hizmetler çeşitli mevzuatta düzenlenmiştir.

Askeri birliklerde şüpheli ölüm ve eğitim zayiatı sonucu mağdur ailelerin uğradıkları mağduriyet çeşitli platformlarda dile getirilmiştir. Kamu oyunda bu alanda yeni düzenleme yapılması ve sağlanan hakların iyileştirilmesi konusunda beklentiler olmuştur.

Askeri birliklerde meydana gelen şüpheli ölümlerde Askeri savcılıkların, kışladaki asker ölümlerine ilişkin ‘şüphelere’ her seferinde “kovuşturmaya yer yok (KYOK)” kararı ile noktayı koyduğunu ve aileleri mağdur ettiğini, bu kararların kamuoyunda derin yaralar açtığını, uygulanan geniş çaplı ve ağır insan hakları ihlallerinden dolayı kimsenin sorumluluk almadığını ve yargı önünde hesap vermediğini, kanun uygulayıcılarının failleri yargı sürecinde koruyor olduğunu görülmektedir.

Ülkemizde en temel insan hakkı olan, yaşam hakkının ihlal edildiğini mağdurları ve cenazeleri belli olan fakat failleri belirlenememiş bir çok şüpheli ölüm vakası olduğu ve cezasızlığın bir sorun olduğu ortadadır. Askeri birlikler de şüpheli şekilde hayatını kaybeden er ve erbaşların ailelerinin mağduriyetinin giderilmesi ve telafi edilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle askerde şüpheli şekilde hayatını kaybetmiş erlerin aileleri ve yakınları olarak 16/10/2014 tarihinde saat 12 :00 de Türkiye Büyük Millet Meclisi önünde toplanarak basın açıklaması yaptıktan sonra aynı gün saat 15 :00 de AK Parti Genel Merkezi’nde görüşmelerde bulunacağız. Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyurulur.

Şüpheli Asker Ölümleri ve Mağdurları Derneği
Başkan OKTAY CAN
Başkan Yardımcısı RIZA DOĞAN
Avukat AHMET ÇEVİK

askerhaklari.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org