Şüpheli asker ölümüne TBMM’nin çözümü: Anayasa Mahkemesi veya AİHM’ye git

Oğlu askerde hayatını kaybeden bir vatandaş, idari ve hukuki süreçten istediği sonucu alamayınca çareyi TBMM’ye başvurmakta buldu. Meclis, yardım isteyen vatandaşa ‘Anayasa Mahkemesi ve uluslararası mahkemelere başvur’ önerisi yaptı.

Anayasa Mahkemesi veya AİHM’ye git

HABİB GÜLER – ANKARA
12 Ocak 2015, Pazartesi
Kışlada yaşanan ölümler yıllardır kamuoyunda tartışma konusu olurken, oğlu askerde hayatını kaybeden bir vatandaş, idari ve hukuki süreçten istediği sonucu alamayınca çareyi TBMM’ye başvurmakta buldu.

Meclis, yardım isteyen vatandaşa ‘Anayasa Mahkemesi ve uluslararası mahkemelere başvur’ önerisi yaptı. Antalya’da yaşayan Oktay Can adlı vatandaş, TBMM Dilekçe Komisyonu’na yaptığı başvuruda, 2009 yılında Tunceli’nin Hozat ilçesinde vatani görevini yerine getirirken hayatını kaybeden oğlu Murat Can’ın intihar ettiği iddialarının doğru olmadığını, olayın cinayet olduğunu savundu. Oğlunun başka yerde vurulup nöbet yerine taşındığı ve intihar süsü verildiğini belirten baba Can, otopsi raporunun da yanlış olduğunu, mezarın açılarak yeniden keşif yapılması gerektiğini söyledi. Komisyon, başvuruyu işleme alarak konuyu Milli Savunma Bakanlığı’na sordu. Bakanlığın 19 Aralık 2014 tarihinde gönderdiği cevap yazısında, Murat Can’ın dağıtım izninden döndükten 47 gün sonra kız arkadaşını ve ailesini özlediği için yeniden izne çıkmak istediği, bu maksatla kız arkadaşının kaza geçirdiği bilgisini verdiği kaydedildi. Bakanlık, açılan soruşturmada kovuşturmaya yer olmadığı kararı verildiğini kaydetti. Bu arada baba Oktay Can’ın MSB aleyhine açtığı 100 bin TL’lik tazminat davasında ise Askeri Yüksek İdare Mahkemesi 6 bin 500 TL’lik tazminata karar verdi. TBMM Dilekçe Komisyonu ise olayın yargıya intikal ettiği ve ilk derece mahkemelerince sonuçlandırıldığını hatırlatırken, “Konuyu bireysel başvuru kapsamında Anayasa Mahkemesi’ne ve diğer uluslararası mahkemelere taşımasında fayda görülmektedir.” kararını verdi.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org