Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği Antalya’da Açıldı

Antalya’da, çocuklarını askerde şüpheli şekilde kaybeden aileler tarafından “Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği” kuruldu. 51 üyesi bulunan dernek, düzenlenen törenle açıldı.

İHA 22 Mart 2014 16:12
Antalya’da, çocuklarını askerde şüpheli şekilde kaybeden aileler tarafından “Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği” kuruldu. 

Antalya‘da, çocuklarını askerde şüpheli şekilde kaybeden aileler tarafından “Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği” kuruldu. 51 üyesi bulunan dernek, düzenlenen törenle açıldı.

Antalya‘da şüpheli şekilde askerde çocuklarını kaybeden ailelerin girişimiyle “Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği” açıldı. Kepez ilçesi Erenköy Mahallesi’ndeki derneğin açılışında konuşan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, önemli bir derneğin açılışında yer almaktan onur duyduğunu dile getirdi. Milli Savunma Bakanlığının açıklamalarından örnekler vererek konuşmasına devam eden Aygün, “1 Ocak 2012 ve 15 Temmuz 2013 tarihleri arasında, yani 19 ayda 166 asker hayatını kaybetmiş. Başka bir resmi açıklamaya göre 2002 ile 2012 yılları arasında 934 asker yaşamını kaybetmiş. Bakanlığın açıkladığı 166 askerden 108’i intihar etmiş. 40 tanesi kaza ile yaşamını kaybetmiş. Geriye kalan ölüm şekilleri ise kavgadan boğulma ve bir dizi sebebe dayanıyor” diye konuştu.

Çocuklarını askerde şüpheli şekilde kaybeden ailelerin birkaç ay önce TBMM‘ye geldiğini hatırlatan Aygün, şunları söyledi:

“Çocuklarının ölüm şekillerinin aydınlatılması ve sorumluların yargılanmasını istiyorlardı. Ayrıca bir türlü sonuçlanmayan soruşturmaların adil yürütülmesi bakımından sivil mahkemelerde görülmesini talep ediyorlardı. Ailelerin büyük bir kesimi çocuklarının askerde yaşamlarını yitirmeleri nedeniyle şehitlik dahil birtakım statülerden yararlanmak ve kendi kişisel onurları için zaruri görüyorlardı. TBMM‘de ölümleri araştıran bir komisyon kurulmasını istedik ama bu ailelerin talepleri kabul görmedi. Aileleri Türkiye‘deki insan hakları mücadelesinin yeni bir biçimi olan kışlalardaki şüpheli ölümlerle ilgili bu derneği açmaya karar verdiler. Olumlu adımlar atılsaydı bu dernek kurulmazdı.”

Aygün, derneğin adında yer alan kışladaki şüpheli ölümler ve mağdurların ifadesine valiliğin itiraz etmesi çok anlaşılmaz bir tavır olduğunu belirterek, “Bu ailelerin hepsi çocuklarını vatani görev olarak gönderdi ama bir süre kışlada öldüğünü öğrendi. Bu dernek kışladaki ölümleri çözmeyi hedefliyordu. Antalya Valiliğinin itiraz etmesini anlayamıyorum ve protesto ediyorum” dedi.

TÜRKİYE’DE İLK

Tunceli‘nin Hozat ilçesine bağlı Sarıtaş Jandarma Karakolu’nda askerlik görevini yaparken 5 Ekim 2009 tarihinde nöbette intihar ettiği ileri sürülen er Murat Oktay Can‘ın babası Oktay Can, şüpheli şekilde yaşamını yitiren aileler için bu derneği kurduklarını söyledi.

Türkiye‘de ilk böyle bir dernek kurulduğunu belirten Dernek Başkanı Oktay Can, “Bizlere kapalı olan kapıları açmak istiyoruz. Şüpheli şekilde hayatlarını kaybeden, asker, polis ve sivil vatandaşların suçlularının bulunabilmesi için çalışacağız. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘dan randevu isteyen bir babayım. İnşallah bu dernek aracılığıyla o kapıları açacağız” diye konuştu. – Antalya

haberler.com

**
Aygün Acılara Saygılı Bir Valiliğin Derneğin Adına İtiraz Etmemesi Gerekirdi

22 Mart 2014 15:40
Antalya’da askerde ölen vatandaşların aileleri tarafından kurulan ‘Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği’nin açılışına katılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Derneğin adında yer alan ‘kışladaki şüpheli ölümler ve mağdurlar’ ibaresine valiliğin itiraz etmesi gerçekten çok anlaşılmaz bir durum.

Antalya‘da askerde ölen vatandaşların aileleri tarafından kurulan ‘Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği’nin açılışına katılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, Derneğin adında yer alan ‘kışladaki şüpheli ölümler ve mağdurlar’ ibaresine valiliğin itiraz etmesi gerçekten çok anlaşılmaz bir durum. İnsanların acılarına saygılı bir valiliğin ya da polis örgütünün bence derneğin adına itiraz etmemesi gerekirdi dedi.

Vatani görevini yaptığı sırada yaşamını yitiren ailelerin bir araya gelerek kurduğu ‘Şüpheli Ölümler ve Mağdurlar Derneği’ Kepez İlçesi’nde açıldı. Açılışa CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün ve diğer siyasi parti temsilcileri katıldı. AİLELERİN TALEPLERİ ÇOK NET

Dernek binasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Aygün, Milli Savunma Bakanlığı‘nın verdiği rakamları hatırlatarak, 1 Ocak 2012 ile 15 Temmuz 2013 tarihleri arasında, yani 19 ayda 166 asker hayatını kaybetmiş. Yine başka bir resmi açıklamaya göre 2002 ile 2012 arasında 934 asker yaşamını kaybetmiş. 166 askerin 108’i intihar etmiş, 40’ı da bir şekilde silahlı kazayla hayatını kaybetmiş. Geri kalan ölüm şekilleri ise kavgadan boğulmaya kadar bir dizi sebeplere dayanıyor. Bu aileler birkaç ay önce meclise geldiler. Talepleri çok netti, çocuklarının ölüm şekillerinin aydınlatılması ve sorumluların yargılanmasını istiyorlardı. Ayrıca bir türlü sonuçlanmayan soruşturmaların, adil yürütülebilmesi bakımından sivil mahkemelerde görülmesini talep ediyorlardı diye konuştu.

TBMM‘DE KOMİSYON KURULMASI ÖNERİSİ

Ailelerin taleplerini karşılamak amacıyla TBMM Başkanlığı’na ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı’na çeşitli başvurular yaptığını belirten CHP‘li Aygün, sözlerini şöyle sürdürdüTBMM’de kışlada ölümleri araştıran spesifik bir komisyon kurulursa aileler dinlenebilir, bu dosyalar tek tek açılabilir ve bundan sonraki ölümleri azaltabilir veya ortadan kaldırabiliriz diye düşündük. Ama ne yazık ki bu mazlum ailelerin mecliste ortaya koydukları bu talepler kabul görmedi. Durum o kadar vahim ki 19 ayda 166 asker ölmüş, ortalamaya vurduğumuzda ayda 8-9 asker ölmüş demektir. Bakın 1,5 yıldır barış sürecinden bahsediliyor ve herkes çocuklarımız ölü gelmiyor ne güzel diyerek ortak bir temenni ifade ediyor. Ama ayda 8-9 asker eğitim zayiatı, boğulma, kaza gibi Sudan sebeplerle ölüyor. Neticede bu aileler insan hakları mücadelesinin yeni bir biçimi olan kışladaki şüpheli ölümlerle ilgili bu derneği burada açmaya karar verdiler.

VALİLİĞİN İTİRAZI

Açılış için Ankara‘dan geldiğini, derneğin isminin değiştirilmek zorunda kaldığını duyunca şaşırdığını dile getiren Hüseyin Aygün, Burada şuna da değinmem gerekiyor, bu derneğin adında yer alan ‘kışladaki şüpheli ölümler ve mağdurlar’ ibaresine valiliğin itiraz etmesi gerçekten çok anlaşılmaz bir durum. Burada toplanan ailelerin hepsi çocuklarını vatani görevlerine gönderdi ve bir süre sonra çocuklarının kışladayken öldüğünü öğrendiler. Bu dernek kışladaki ölümleri çözmeyi hedefliyor, bu nedenle kuruldu. Antalya Valiliği‘nin niçin ‘kışlada ölümler’ ibaresine itiraz ettiğini anlamıyorum, ben burada onları protesto etmek istiyorum. İnsanların acılarına saygılı bir valiliğin ya da polis örgütünün bence derneğin adına itiraz etmemesi gerekirdi. Bu dernek, üyelerinin çocuklarının ölümleri ve bundan sonra olacak ölümleri araştıracak. Bu dernek hayırlı olsun keşke böyle bir dernek kurulmasıydı, keşke hiç kimse ölmeseydi diye konuştu.

Hüseyin Aygün‘ün konuşmasının ardından evlatlarının ölüm haberlerini ve sonraki gelişmeleri anlatan aileler, soruşturmaların bir an önce sonuçlandırılmasını istedi.

GÖRÜNTÜ GEÇİLİYOR

Haber-Kamera Akif ARICIANTALYA, (DHA) –

haberler.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org