Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği Kuruldu

Dernek kurucusu Avukat Ahmet Çevik, kışlalardaki şüpheli asker ölümleri, nefret cinayetleri, kadın cinayetleri, faili meçhul cinayetler ve polis şiddeti sonucu ölen ve polislerin cezasız kaldığı olayların üzerine gideceklerini söyledi.

Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği, kışlalardaki ölümlerden polisin öldürdüklerine, nefret cinayetlerinden faili meçhul cinayetlere tüm şüpheli ölümlerin üzerine gitmeyi hedefliyor.

Şüpheli Ölümler ve Mağdurları Derneği Antalya’da kuruldu. bianet’e konuşan dernek kurucusu Avukat Ahmet Çevik, kışlalardaki şüpheli asker ölümleri, nefret cinayetleri, kadın cinayetleri, faili meçhul cinayetler ve polis şiddeti sonucu ölen ve polislerin cezasız kaldığı olayların üzerine gideceklerini söyledi.

Türkiye’deki tüm şüpheli ölümler ve mağdurlarıyla ilgilenmeyi hedeflediklerini dile getiren Çevik, amaçlarını şöyle ifade etti:

“Dernek hiç bir ayrım gözetmeksizin dil, ırk, cinsiyet, cinsel yönelim, siyasi düşünce, felsefe, inanç, din, mezhep vb. sebeplerle şüpheli şekilde ölmüş ve mağduriyete uğramış kişilere ve ailelere destek vermek, yardımlaşmak, hukuki yardımda bulunmak, bunların iade-i itibarlarını sağlamak, sosyal hak kazanımını sağlamak ve bu konuda sivil toplum faaliyetlerinin etkinleştirilmesini/geliştirilmesini sağlamak, sosyal projeler üretmek ve bu konuda çalışmalar yapan kişi ve kuruluşlara destek sağlamak…”

“Sivil toplum örgütleriyle çalışacağız”

Kuruluşu yedi kişiyle gerçekleştirdiklerini belirten Avukat Çevik, ancak farklı yerlerden pek çok üyelik talebi aldıklarını, dernek açılışını yapacakları 22 Mart Pazar günü daha pek çok katılım beklediklerini söyledi.

“Asker Hakları İnisiyatifi, Vicdani Ret Derneği, Mazlum-Der gibi pek çok sivil toplum örgütüyle iletişime geçtik ve koordineli şekilde çalıştık.

“Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) ‘kaybetme’ suçunun ‘insanlığa karşı suç’ kapsamına alınması, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler’in (BM) “Gözaltı Kayıpları Sözleşmesini” imzalaması, askeri yargının kapatılması gibi amaçlarımız olacak.” (EKN)

bianet.org

 

 

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org