Suruç’taki Saldırıda Yaralanan Kadın Vicdani Retçi Polen Ünlü Hayatını Kaybetti

Dün, Suruç’ta gerçekleşen bombalı saldırıda yaralanan SGDF üyesi kadın vicdani retçi Polen Ünlü, tedavi gördüğü hastenede yaşamını yitirdi.

Suruç Katliamı’nda Vicdani Retçi Polen Ünlü de Yaşamını Yitirdi

Kobane’nin yeniden inşası umuduyla İstanbul’dan yola çıkan vicdani retçi arkadaşımız Polen Ünlü, Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirdi. Yaşamını yitiren ancak kimliği tespit edilemeyenlerden bir kişinin, yapılan DNA testi sonucu, vicdani retçi arkadaşımız Polen Ünlü olduğu açığa çıktı.

Polen ile Vicdani Ret Derneği öncesinde, vicdani ret hareketinde bir zemin olan Barış İçin Vicdani Ret Platformu sürecinde birlikte çalışıyorduk. Kürdistan’a yönelik düzenlenen her askeri operasyonda, her çatışmada, şüpheli şekilde katledilen her bir askerin ardından savaşa karşı barış arzumuzu birlikte haykırıyorduk.

Polen de, şiddetten beslenen devletin talan etmek istediği bu coğrafyada, erkek egemenliğiyle yok sayılmak istenen bir kadın olarak, Barış İçin Vicdani Ret Platformu’nun düzenlediği 15 Mayıs etkinlikleri dahilinde, Taksim’de düzenlenen bir basın açıklamasında “Bu savaş sadece kadınları değil, erkekleri de katletmektedir” demiş ve vicdani reddini açıklamıştı.

O, savaşlarda katledien bir halkın yaşama olan umudunu büyütmek için Kobane yoluna çıkmıştı. Aynı savaş politikalarıyla, Suruç Katliamı’nda katledildi.

Alper Sapan’ın ardından vicdani retçi arkadaşımız Polen Ünlü’nün ve onlarca arkadaşımızın ölüm haberiyle geçen bugünlerde; barış inancıyla yola düşmüş ve katledilmiş olan Polen’in 2012 yılında, 15 Mayıs Dünya Vicdani Retçiler Günü’nde yaptığı vicdani ret açıklamasını bir kez daha paylaşıyoruz.

Merhaba ismim Polen Ünlü.
20 yaşında bir Türk genciyim. Sosyalist bir kadınım. Anti militarist değilim. İşçi sınıfı ve ezilenlerin haklı mücadelesini tüm yüreğimle desteklemekteyim. Kardeşlerimin, sevdiklerimin, devletin uygulamakta olduğu kirli savaşın bir parçası olmasını istemiyorum. Bu savaş sadece erkekleri değil kadınları da katletmektedir. Bu sebeple vicdani reddimi açıklıyorum.

http://vicdaniret.org/polen-unlu/

Vicdani Ret Derneği

**

Suruç’ta hayatını kaybedenler gözyaşlarıyla uğurlandı

21 Temmuz 2015 11:06
Suruç’ta dün canlı bomba saldırısı sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı, saldırıda yarananlardan biri olan Polen Ünlü’nün de tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirmesi üzerine 32’ye çıktı. Otopsi işlemleri için Antep Adli Tıp Kurumu’na götürülen cenazelerden işlemleri tamamlananlar, ailelerine teslim edilerek memleketlerine uğurlandı.

Kobanê’ye gitmek üzere gittikleri Urfa Suruç’ta, konakladıkları Amara Kültür Merkezi bahçesinde açıklama yaptıkları sırada canlı bomba saldırısına maruz kalan Sosyalist Gençlik Derneği Federasyonu (SGDF) üyesi gençlerden biri daha yaşamını yitirdi. Canlı bomba saldırısını gerçekleştiren kişinin de yaşamını yitirdiği saldırıda yaralanan Polen Ünlü isimli genç kadın da hayatını kaybetti. Ünlü ile birlikte patlamada can verenlerin sayısı 32’ye yükseldi.

Saldırıda yaşamını yitirenler Suruç ve Urfa’da kaldırıldıkları hastane morglarından dün gece otopsi işlemleri için Antep Adli Tıp Kurumu’na getirildi. Burada çok sayıda savcı ve doktor nezaretinde otopsileri yapıldı. Otopsi işlemleri sabah saatlerine kadar sürdü.

Burada işlemleri tamamlanan Erdal Bozkurt’un cenazesi Ağrı Patnos’a, Okan Pirinç’in cenazesi Hatay’a, Alican Vural’ın cenazesi Samsun’a, Ferdane Ece Dinç’in cenazesi İstanbul’a, Alper Sapan’ın cenazesi ise Giresun’a gönderildi.

İşlemleri tamamlan diğer cenazeler ise Nakıboğlu Camisi yanındaki Mezarlık Müdürlüğü morguna getirildi.

Çocuklarının ölüm haberini alan aileleri ise, dünden itibaren yaşadıkları kentlerden yola çıkarak Antep’e geldi. Ailelerle birlikte binlerce kişi cenazelerin teslim alınacağı morgun önünde toplandı. Cenazeleri ailelerince teşhis edilen SGDF’li gençlerden 24’ünün cenazesi ailelerince teslim alındıktan sonra, gençler için morg bahçesinde tören düzenlendi.

Teslim alınan cenazeler, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Katiller halka hesap verecek”, “Katil Erdoğan”, “PKK intikam” ve “Sehid namirin” sloganları arasında tören alanında yan yana dizildi.

Tabutlar alana getirildiğinde yakınları gözyaşına boğuldu. Çocuklarının ve yakınlarının tabutlara kapananlar uzun süre gözyaşı dökerek ağıt yaktı.

Düzenlenen törene katılan DTK Eşbaşkan Selma Irmak, HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, SGDF’den Mazlum Demirtaş, ESP’den Dinçer Ergün törende birer konuşma yaptı. Yapılan konuşmalar sonrası ise cenazeler, gözyaşları arasında hava ve karayoluyla memleketlerine uğurlandı.

Adli Tıp Kurumu’nda hâlâ 3 cenazenin bulunduğu ve kimlik tespiti için DNA testi yapılması beklendiği öğrenildi.

http://www.evrensel.net/haber/256437/suructa-hayatini-kaybedenler-gozyaslariyla-ugurlandi

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org