Tel-Aviv’deki savaş karşıtı gösteriye aşırı sağcılardan saldırı

Tel-Aviv’in Habima meydanında, İsrail saldırılarının bir an önce sona erdilirilmesini, her iki tarafın da sivillere ateş açmamasını, işgalin son bulmasını ve barış görüşmelerinin bir an önce başlatılmasını savunan savaş karşıtı sol gruba, aşırı sağcılar saldırdı

İsrailli savaş karşıtlarına neonazi tişörtlü aşırı sağcılardan saldırı

Salı, 15 Temmuz 2014 10:11
12 Temmuz akşamı Tel-Aviv Habima meydanında, son Gazze saldırılarını protesto eden savaş karşıtı sol gruba, aşırı sağcılar saldırdı. Savaş karşıtı protestocular, İsrail saldırılarının bir an önce sona erdilirilmesini, her iki tarafın da sivillere ateş açmamasını, işgalin son bulmasını ve barış görüşmelerinin bir an önce başlatılmasını savunuyordu.

Protestoculara önce ordu yanlısı sözlerle ve “Araplara ölüm” sloganlarıyla sataşan aşırı sağcı grup, daha sonra tacizi fiziksel boyuta taşıdı. Polisin bilerek yeterince önlem almaması üzerine 3 protestocu yaralandı.

Savaş karşıtı protestoculardan Haggai Matar’a göre, aşırı sağcı grup, Yoav Eliasson isimli bir rapçinin direktifleri doğrultusunda Twitter ve Facebook üzerinden örgütlendi. İki karşıt grup arasında bariyer oluşturması gereken polis ise yeterince müdahale etmedi ve aşırı sağcıların saldırmasına göz yummuş oldu.

İsrail bayraklı saldırganların arasında görülen iki kişinin üstündeki neo-nazi tişörtleri ise oldukça dikkat çekici. Tişörtün üzerinde bulunan “Good Night Left Side (İyi Geceler Solcular)” yazısı, hemen hemen tüm Avrupa’daki neo-nazilerce kullanılıyor. Slogan aslında, Avrupa’lı anti-faşistlerin, beyazların üstünlüğünü savunan neo-nazilere karşı kullandıkları “Good Night White Pride (İyi Geceler Ak Gurur)” sloganının çarpıtılmış hâli.

İsrail’in son Gazze saldırısına karşı çıkan başka bir Musevi genç ise, önceki gün polis tarafından yaka paça göz altına alındı. Amerikan vatandaşı olan ve Tel-Aviv’de tatilde olan genç, elinde pasaportunu tutarak “Benim adıma, benim dinim adına bu savaş ve işgal yürütülmemeli, mülteciler topraklarına geri dönmeli ve Filistinliler ile İsrailliler eşit yurttaşlık haklarına sahip olmalı” diye konuşuyor. Bunun üzerine yanına yaklaşan polis, önce elindeki pasaportu almak istiyor, daha sonra diğer polislerle birlikte genci oldukça sert bir şekilde zorla gözaltına alıyorlar.

Her iki videoda da görüldüğü gibi, İsrail’in şiddetinin Yahudi olmak ile alakası yok. İsrail, barış isteyen kendi vatandaşlarına da aynı şekilde davranıyor.

marksist.org

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org