Türkiye ATAK ile helikopter satan bir ülke konumuna yükseldi

İlk yerli milli helikopter T129-ATAK helikopter projesi kapsamında üretimi yapılacak 59 helikopterden 3 tanesi bugün düzenlenen törenle TSK’ya teslim edildi

Türkiye’nin İlk Yerli Milli Helikopteri T129-Atak TSK’ya Teslim Edildi

10 Haziran 2014 İHA
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye ATAK projesiyle birlikte artık helikopter satın alan bir ülke konumundan helikopter üreten ve helikopter satan bir ülke konumuna yükselmiştir.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye ATAK projesiyle birlikte artık helikopter satın alan bir ülke konumundan helikopter üreten ve helikopter satan bir ülke konumuna yükselmiştir. Bu hepimiz için büyük bir başarıdır, tarihi bir adımdır. Ülkemiz ve milletimiz için iftihar edilecek bir durumdur” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) ihtiyaçlarını karşılamak için milli imkanlarla geliştirilen taarruz ve taktik keşif helikopteri T129 ATAK, Kara Havacılık Komutanlığı’nda düzenlenen törenle teslim edildi. İlk yerli milli helikopter T129-ATAK helikopterinin teslim töreninde konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ATAK helikopterinin Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri için hayırlara vesile olmasını Allah’tan niyaz ettiğini söyledi. Bugün milli savunma adına son derece önemli ve tarihi günlerinden birine şahitlik ettiklerini belirten Başbakan Erdoğan, “ATAK helikopter projemiz kapsamında üretimi yapılacak 59 helikopterden 3 tanesi bugün bu tören vesilesiyle teslim ediliyor. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin envanterine böylece kaydediliyor. Teslim edilen bu helikopterleri kullanacak pilotlarımıza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başarılar diliyorum. Hiç kuşkusuz ATAK projesi, ülkemizi gelmiş olduğumuz noktadan daha da ileri taşıyacaktır” diye konuştu.

“BİZİM İÇİN BİR NEVİ İSTİKLAL VE İSTİKBAL MÜCADELESİDİR”

Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaç duyduğu savunma sistemlerinin yerli imkanlarla karşılanmasının göreve geldiği günden bu yana temel öncelikleri olduğunun altını çizen Başbakan Erdoğan, “Biliyoruz ki yerli sanayimizin geliştirilmesi, silahlı kuvvetlerimizin ihtiyaçlarının yerli firmalarımız tarafından özgün ürünlerle karşılanması, bunun altını özellikle çiziyorum bizim için bir nevi istiklal ve istikbal mücadelesidir. 12 yıldır hep bu bilinçle hareket ettik. Yerli firmalarımıza, kendi insanımızın potansiyeline güvendik. Türkiye’nin savunma ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanması, ordumuzun modernizasyonu, her alanda çok kritik, çok büyük çaplı projeler başlattık. Kara, hava, deniz platform, insansız hava araçları, uydu teknolojileri, muhabere elektronik ve bilgi sistemleri gibi birçok alanda önemli projelere imza attı. Başlattığımız bu projeler artık meyvelerini vermeye başladı” dedi.

“BUGÜNLERE HİÇ DE KOLAY GELİNMEDİ”

Başbakan Erdoğan, milli tank altay, milli gemi MİLGEM, insansız hava aracı ANKA, başlangıç temel eğitim uçağı HÜRKUŞ’un son dönemde yerli imkanlarla hazırlanan projelerden sadece birkaçı olduğunu dile getirdi. Bugün bu başarı zincirine yeni bir halka daha eklendiğine dikkat çeken Başbakan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“ATAK Projesi kapsamındaki ilk helikopterimizi, silahlı kuvvetlerimize dahil etmenin bugün bahtiyarlığını yaşıyoruz. ATAK helikopterinin bugün geçmişini bilenler, bugünlere hiç de kolay gelinmediğine, çok büyük emekler sarf edildiğine şahitlik ettiler. Yıllarca ilerleme sağlanamayan diğer pek çok proje gibi bu projeyi gerçek anlamda hayata geçirmek bizlere nasip oldu. 2004 yılında bu konuda verdiğimiz stratejik kararla çıktığımız yolda işte bugünlere geldik. Burada hep birlikte şahit olduğumuz tablo, verdiğimiz kararın ne kadar doğru, ne kadar yerinde olduğunu gösteriyor.”

“İNANIYORUM Kİ BİZE ÇOK BÜYÜK GÜÇ KATACAKTIR”

ATAK helikopterlerinin görev bilgisayarı dahil olmak üzere cihaz ve ekipmanlarının çoğunun Türk mühendislerce tasarlandığını belirten Başbakan Erdoğan, “Modern elektronik ve silah ekipmanlarıyla donatılan helikopterlerimiz, terörle mücadelede ve ülke bütünlüğümüze yönelik eylemlerde inanıyorum ki bize çok büyük güç katacaktır. Bunun yanında helikopterlerimiz sınırlarımıza yönelik her türlü saldırıda caydırıcı güç oynayacak, barış ortamının güvence altına alınmasına da katkı sağlayacaktır. 2004 Mayıs’ında aldığımız kararla helikopter üretimi, hava aracı ve modern tankın üretimi için de yeni bir yol haritası belirleme çalışmalarına başladık. Helikopter projemiz için Savunma Sanayi Müsteşarlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı personelimiz hakikaten özverili bir çalışma yaptı. Bu çabalar neticesinde böyle büyük proje için kısa sayılabilecek bir sürede ihaleyi gerçekleştirdik. Sözleşmeyi imzalayarak, takvimi başlattık” ifadelerini kullandı.

“ACABA BUNU ÜLKEMİZDE NASIL ÜRETECEĞİZ”

Başbakan Erdoğan, “İtalyan dostlarımızın temel helikopter bilimindeki tecrübelerini kendi mühendislerimizin becerileriyle birleşti. İlk bu ATAK helikopteriyle İtalya’da tanıştığım gün gerçekten ‘acaba bunu ülkemizde nasıl üreteceğiz’ diye bunun düşüncesi içerisindeyim, o zaman Agusta Westland yetkilileriyle görüştüğümüzde daha sonra onları buraya davet edip buradaki çalışmaları Savunma Sanayi Müsteşarlığımızdaki arkadaşlarımızla yürütmeleri ve burada karşılıklı bir dayanışma, sonuçta günümüzün en modern taarruz helikopterlerinden birini ülkemize kazandırmış olduk” dedi.

“TÜRKİYE HELİKOPTER SATIN ALAN DEĞİL SATAN BİR ÜLKE KONUMUNA GELDİ”

Projenin Türkiye’de helikopter sanayi altyapısının kurulması açısından da son derece önemli bir kilometre taşı olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, “Helikopterin tek üretim hattı Türkiye’de kuruldu. Dolayısıyla üçüncü ülkelere satılacak helikopterde yine bu üretim hattından çıkacak. Şu hususu özellikle vurgulamak istiyorum, Türkiye ATAK projesiyle birlikte artık helikopter satın alan bir ülke konumundan helikopter üreten ve helikopter satan bir ülke konumuna yükselmiştir. Bu hepimiz için büyük bir başarıdır, tarihi bir adımdır, ülkemiz ve milletimiz için iftihar edilecek bir durumdur. Bu vesileyle ifade etmek isterim ki, ATAK projemiz yalnızca silahlı kuvvetlere katacağı güç nedeniyle değil, aynı zamanda savunma sanayi sektörümüz için yerine getirdiği rol modellik nedeniyle de bizim için son derece stratejik öneme sahiptir” diye konuştu.

“T129-ATAK HELİKOPTERİNİN ÖZELLİKLERİ”

TSK’nın ihtiyaçlarına uygun şekilde taarruz ve taktik keşif helikopteri üretilmesi amacıyla 2007 yılında imzalanan sözleşmenin ardından Tusaş tesislerinde üretilen ATAK, sahip olduğu tasarım özellikleri ve görev kabiliyetleriyle göz dolduruyor. Yakın hava desteği görevleri ve çok amaçlı görevler için iki tip olarak tasarlanan ATAK helikopteri, ağır silah yükü ile zorlayıcı “sıcak hava-yüksek irtifa” görevlerini başarıyla yerine getirebiliyor. ATAK, yakın hava desteği görevleri için güdümsüz roketler (76 adet) ve 20 milimetre top ile donatılmasının yanı sıra çok amaçlı görevlere uygun biçimde en modern elektronik harp gereçleri entegre edilerek 8 güdümlü anti-tank füzesi “Mızrak”, 12 güdümlü “Cirit”, 2 “Stinger” ile görev yapabiliyor. TSK için 50 helikopterin tedarikine yönelik başlatılan program kapsamında milli aviyonik ve silah sistemleri ile teçhiz edilmesi sonucu ortaya çıkan ATAK helikopteri, dünyada kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olma özelliği taşıyor. – Ankara

haberler.com

**

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’dan ‘ATAK’ pozu

11/06/2014 01:31
Cumhurbaşkanı Gül, milli imkanlarla geliştirilen T-129 ATAK taarruz ve taktik keşif helikopterinin Silahlı Kuvvetler’e teslimi dolayısıyla Kara Havacılık Komutanlığında düzenlenen törene katıldı.

ANKARA – Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Savaşmamak için, başkasının yanlışa girip, size karşı yanlış yapmaması için hazırlıklı olmak durumundasınız. Türkiye , uzun süredir bu hazırlığını güçlü bir şekilde yapmakta ve caydırıcılığına her gün yeni güç katmaktadır” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, milli imkanlarla geliştirilen T-129 ATAK taarruz ve taktik keşif helikopterinin Silahlı Kuvvetler’e teslimi dolayısıyla Kara Havacılık Komutanlığında düzenlenen törene katıldı.

ATAK helikopterlerinin Kara Kuvvetleri envanterine giriş töreninde bulunmaktan gurur duyduğunu belirten Gül, projenin gerçekleşmesinde emeği geçenleri, 2004 yılında Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde alınan stratejik kararın altında imzası bulunanları tebrik etti. Cumhurbaşkanı Gül, “Vaktiyle alınan kararlar, aradan geçen yıllar sonra semeresini bu şekilde vermektedir” diye konuştu.

Konya’da AWACS uçaklarının, Kayseri’de de A400M stratejik nakliye uçağının Hava Kuvvetleri’ne katılımı dolayısıyla tören düzenlendiğini anımsatan Cumhurbaşkanı Gül, o törenlerde Boeing’in ürettiği AWACS’lar, Airbus’ın ana üstlenicisi olduğu A400M’ler alınırken “Bu uçakları sadece para verip almıyoruz, üretimlerine kısmen de olsa katıldık” dediğini hatırlattı.

Cumhurbaşkanı Gül, şöyle devam etti:

“Bugün gururumuz daha büyük. Buraya birkaç kilometre uzak mesafede, TAİ’nin ana üstlenici olduğu yerde, bu helikopterleri Türkiye’de ürettik. Nasıl Boeing, Airbus o zaman ana üstleniciyse bu sefer, burada da TAİ ana üstlenici oldu. Tabii ki başka yerlerden aldığımız destekler de söz konusu oldu. Bu, Türk savunma sanayinin, helikopter yapımında, ‘know how’ başta olmak üzere geldiği noktayı göstermektedir. Biz, bu helikopterin sadece mekanik kısımlarını değil, çok önemli sistemlerini, elektronik harp, silah ve aviyonik sistemlerini de Türkiye’de yaptık. Bunlar, çok sofistike, ileri teknoloji isteyen noktalardı. Bunların tabii gururunu yaşama hakkımız da vardır.”

“TSK’yı donatacak teçhizatın önemli kısmını üretmeye başladık”
Bu coğrafyada yaşayan herkesin “Hazır ol cenge, istiyorsan sulhu salah” sözünü bildiğini ifade eden Gül, şunları söyledi:

“Savaşmamak için, başkasının yanlışa girip, size karşı yanlış yapmaması için hazırlıklı olmak durumundasınız. Türkiye, uzun süredir bu hazırlığını güçlü bir şekilde yapmakta ve caydırıcılığına her gün yeni güç katmaktadır. Bundan da şüphesiz büyük bir gurur duyuyoruz.

1974 Kıbrıs Barış Harekatı, bize çok şeyler öğretti. Savunma konusunda sadece dışa bağımlılığın doğru olmadığını… O günden bugüne çok önemli siyasi kararlar alındı ve bugün geldiğimiz noktada, Türkiye içerisinde Silahlı Kuvvetlerimizi donatacak teçhizatın önemli kısımlarını üretmeye başladık. Bunları müttefiklerimizle de yeri geldiğinde paylaşmaya başladık. Bugün artık sadece konvansiyonel tehlikelerle karşı karşıya değiliz. Bugün terör, kaçakçılık, radikalizm gibi çağın ortaya çıkardığı tehditler de var. Bütün bunlara karşı en güçlü mücadele vermek, kendinizi en iyi şekilde koruyabilmek, kendinize gelebilecek zararları uzakta tutabilmek için Silahlı Kuvvetlerimizi daima güçlü tutmalıyız. Bu uğurda yapılan büyük gayretleri Türk milleti de büyük bir takdirle karşılamakta ve büyük gurur duymaktadır.

Bu vesileyle şunu da ifade etmek isterim, topraklarımızın dokunulmazlığının, Türkiye’nin bağımsızlığımızın garantisi tabii ki Silahlı Kuvvetlerimizdir. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni Türk milleti daima göz bebeği gibi korumuştur, bundan sonra da daima göz bebeği gibi koruyacaktır ve bunda titiz davranacaktır.”

Gül ve Erdoğan pilot kabininde poz verdi

Projenin başından sonuna kadar emeği olan, başta hükümetlere, Genelkurmay Başkanlığına, Milli Savunma Bakanlığına, Savunma Sanayi Müsteşarlığına, bütün kurumlara ve kişilere teşekkür eden Gül, helikopterlerin hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün konuşmasının ardından TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ve diğer yetkililerin sahneye gelmesiyle fotoğraf çektirildi.

ATAK helikopterinin tanıtım filminin ardından, helikopterler gösteri uçuşu gerçekleştirdi. Daha sonra Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek ve Başbakan Erdoğan pilot montu giyerek helikopterlerin yanına gitti. Gül, ATAK helikopterlerinin pilotlarıyla tek tek tokalaştı.

Pilot kabinine oturan Gül ve Erdoğan, basın mensuplarına poz verdi. Helikopterin önünde gerçekleşen fotoğraf çekiminin ardından resepsiyona geçildi.

Törene Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan ve Emrullah İşler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel, Somali Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Dahir Adan Elmi, bakanlar, bazı milletvekilleri, kuvvet komutanları, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, yerli savunma sanayi şirketlerinin genel müdürleri ile diğer davetliler katıldı. (AA)

radikal.com.tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org