Türkiye, Makedonya’ya 2 milyon dolarlık askeri yardım yaptı

Türkiye’nin, bağımsızlığından bu yana Makedonya’ya 20 milyon dolar değerinde askeri yardımda bulunduğu bildirildi.

Türkiye’den, Makedonya’ya askeri yardım

28.10.2014 15:25
Türkiye’nin Makedonya Ordusu’na yaptığı 2 milyon dolarlık bot, üniforma ve teçhizat yardımı düzenlenen törenle yetkililere teslim edildi

ÜSKÜP – Türkiye’nin Makedonya Ordusu’na yaptığı 2 milyon dolar değerindeki bot üniforma ve teçhizat yardımı için Makedonya Genelkurmay Başkanlığında tören düzenlendi.

Makedonya Savunma Bakanı Zoran Yolevski, burada yaptığı açıklamada, Makedonya’nın bağımsızlığından bugüne kendilerine dost elini uzatan ve başta savunma olmak üzere toplumsal hayatın her alanında işbirliğine hazır olduğunu belirten ilk ülkenin Türkiye olduğunu söyledi.

Yolevski, 1996 yılından günümüze 700’den fazla Makedonya Ordusu mensubunun Türkiye’deki prestijli askeri okullarda eğitim aldığını belirterek, Türkiye’nin Makedonya Ordusu’nun modernizasyonuna önemli katkı sağladığını ifade etti.

İki ülke arasındaki son derece iyi ilişkilerin, bölgede çok iyi bir örnek teşkil ettiğini anlatan Yolevski, Türkiye’nin, Makedonya’nın NATO üyeliği konusunda verdiği desteğe de teşekkür etti.

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil de iki ülke arasındaki askeri ilişkilerin eğitim yardımları ve Makedonya Ordusu’nun lojistik anlamda desteklenmesi alanlarında yapılan hibelere yoğunlaştığını vurguladı.

Şölendil, bu yardımların teslimiyle BM şemsiyesi altında bazı uluslararası barış gücü faaliyetlerinde başarıyla yer alan Makedonya Ordusu’nun daha da güçleneceğine ve çoktan hak ettiği NATO üyeliği yolunda kısa sürede önemli mesafeler kaydedeceğine yürekten inandığını ifade etti.

Törene ayrıca, Makedonya Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Goranço Koteski, Üsküp Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Gökhan Yiğittürk, üst düzey komutanlar ve diğer yetkililer katıldı.

Türkiye’nin, bağımsızlığından bu yana Makedonya’ya 20 milyon dolar değerinde askeri yardımda bulunduğu bildirildi.

dunya.com

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org