Üç Örgütten Barış Günü Mesajı: Savaşı durdurun! Barış için seferber olun!

21 Eylül 2023 Uluslararası Barış Günü’nde , Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI), Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) ve Connection eV (Almanya), Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden saldırganlık savaşına dahil olan ülkeleri harekete geçmeye çağırıyor

Uluslararası Barış Günü: Savaşı durdurun! Barış için seferber olun!

21 EYLÜL 2023
21 Eylül 2023 Uluslararası Barış Günü‘nde, Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI), Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO) ve Connection eV (Almanya), Rusya’nın Ukrayna’ya karşı devam eden saldırganlık savaşına dahil olan ülkeleri harekete geçmeye çağırıyor. AB ve uluslararası toplumun silah ve militarizm yerine diplomasi ve müzakerelere yatırım yapmasını istiyoruz.

WRI, EBCO ve Connection eV Rusya, Ukrayna ve Beyaz Rusya’yı düşünce, vicdan ve din özgürlüğünün yanı sıra ifade özgürlüğü hakkını da korumaya, diğerlerinin yanı sıra Avrupa standartlarına ve uluslararası standartlara tam olarak uymaya çağırıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi. Askerlik hizmetini vicdani ret hakkı, Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi’nin (ICCPR) 18. maddesi kapsamında güvence altına alınan, kamuya açık durumlarda bile ihlal edilemeyen düşünce, vicdan ve din özgürlüğü hakkının doğasında yer almaktadır.

Üç kuruluş şunları destekliyor:

* #ObjectWarKampanyası : Rusya, Beyaz Rusya ve Ukrayna‘daki tüm asker kaçakları ve askerlik hizmetine karşı vicdani retçiler için koruma ve sığınma .

* Rus vicdani retçilerinin, asker kaçaklarının ve teslim olan veya yakalananların uluslararası korunmasına yönelik gerekli tedbirler konusunda Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu’na çağrıda bulunulması.
* 15 Ağustos 2023’ten bu yana kısmi ev hapsinde tutulan Ukrayna Pasifist Hareketi İcra Sekreteri Yurii Sheliazhenko‘ya yönelik tüm suçlamaların düşürülmesi için kampanya başlatıldı ve bir sonraki duruşması 3 Ekim 2023’te yapılacak.
* #protection4olga kampanyası: Siyasi sığınma başvurusu Litvanyalı yetkililer tarafından 18 Ağustos 2023’te reddedilen Belarus örgütü “Bizim Evimiz”in Litvanya’daki yöneticisi Olga Karatch için koruma ve sığınma.
* IPB’nin 2024 Nobel Barış Ödülü‘ne vicdani ret hakkı odaklı üç önemli kuruluşu aday gösterme niyeti; Rusya Vicdani Retçiler Hareketi, Ukrayna Pasifist Hareketi ve Belaruslu Bizim Ev, büyük çalışmaları, barışa olan somut katkıları ve özellikle 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya yönelik saldırı savaşından sonra barışın, vicdani ret ve insan haklarının savunucuları olarak hatırı sayılır derecede damgalanmaları nedeniyle.

GÖRÜŞMELER İÇİN lütfen iletişime geçin:

– Semih Sapmaz, Uluslararası Savaş Karşıtları (WRI), [email protected] , www.wri-irg.org
– Alexia Tsouni, Avrupa Vicdani Ret Bürosu (EBCO), [email protected] , www.ebco-beoc.org
– Rudi Friedrich, Connection eV, [email protected] , www.Connection-eV.org
– Maria Alexandrova, Rusya Vicdani Retçiler Hareketi, [email protected] , https://stoparmy.org/en
– Yurii Sheliazhenko, Ukrayna Pasifist Hareketi, [email protected] , http://pacifism.org.ua/
– Olga Karatch, Belarusça Bizim Ev, [email protected] , https://news.house/

Kaynak: WRI

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org