UCM’den İsrail’e savaş suçları nedeniyle ön soruşturma açıldı

Savcıların ön incelemelerinden sonra soruşturma kararı alınması halinde İsrailli yetkililerin UCM’de yargılanmasının yolu açılmış olacak. Mahkeme süresince hakkında tutuklama veya yakalama emri çıkarılan kişiler, UCM’ye üye bir devlete gittiklerinde tutuklanabilir.

Lahey’den İsrail’e soruşturma

16.01.2015 18:46
Uluslararası Ceza Mahkemesi Filistin’de İsrail trafından işlenen savaş suçlarıyla ilgili ön soruşturma açılması kararı aldı

Uluslararası Ceza Mahkemesi’nden yapılan açıklamada, savcı Fatou Bensouda’nın Filistin’de İsrail tarafından işlenen suçlarla ilgili olarak ön soruşturma açtığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu ön soruşturmanın, Filistin’in 2 Ocak’ta mahkemenin kuruluşuna kaynaklık eden Roma Anlaşmasını imzalaması ve 1 Ocak’ta UCM’ye verdiği “Filistin topraklarında işlenen suçlarla ilgili mahkemenin otoritesini 13 Haziran 2014 itibarıyla kabul ettiğine dair beyanı” üzerine açıldığı kaydedildi.

Savcılık ön soruşturmasının bağımsız ve tarafsız şekilde yapılacağına vurgu yapan UCM, Roma Anlaşması kriterleri uyarınca, bir soruşturmanın açılıp açılmayacağına söz konusu ön soruşturma süresinde toplanacak bilgilere göre karar verileceğini bildirdi.

Açıklamada, ön soruşturmanın ne zaman tamamlanacağına yer verilmedi.

Savcıların ön incelemelerinden sonra soruşturma kararı alınması halinde İsrailli yetkililerin UCM’de yargılanmasının yolu açılmış olacak.

Mahkeme süresince hakkında tutuklama veya yakalama emri çıkarılan kişiler, UCM’ye üye bir devlete gittiklerinde tutuklanabilir.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, bir süre önce, aralarında UCM’ye üyeliğin de bulunduğu 20 uluslararası anlaşmaya imza atmış ve bunları BM’ye sunmuştu. Filistin’in UCM üyeliğinin 1 Nisan itibarıyla yürürlüğe girmesi bekleniyor.

http://www.dunya.com/laheyden-israile-sorusturma-250449h.htm

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org