Ukrayna’da askerî bütçe iki katına çıkıyor

Ukrayna Savunma Bakanı, ekstra paranın ordu için daha iyi ekipman satın almak, ülkenin doğusunda hizmet veren askerlerin sayısının da gelecek yıl, 232 binden 250 bine artırılması için gerekli olduğunu söyledi.

13/12/2014 12:53
Ukrayna Savunma Bakanı, Rus yanlısı isyancılara karşı mücadele edebilmek için, gelecek yıl askeri bütçenin iki katına yani 3 milyar dolara çıkarılması gerektiğini söyledi.

RADİKAL – Stepan Poltorak parlamentoya, bu rakama yurt dışında silah satın almaya harcanacak ekstra 110 milyon doların da dahil olduğunu söyledi. Silahlı kuvvetlerin daha fazla asker almak zorunda kalacağını da kaydetti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Bakan Poltorak Cuma günü meclise, ekstra paranın ordu için daha iyi ekipman satın almak için gerekli olduğunu söyledi. Ülkenin doğusunda hizmet veren askerlerin sayısının da gelecek yıl, 232 binden 250 bine artırılması gerektiğini kaydetti. Yıllık bütçenin yıl sonuna kadar geçirilmesi beklenmekte.

Ukraynalı güçler ve Rus yanlısı ayrılıkçılar arasındaki sekiz aylık çatışmada 4 binden fazla insan öldürüldü ve neredeyse bir milyon kişi yerinden oldu. İsyancılar Nisan ayında Donetsk ve Lugansk doğu bölgelerinin bir kısmının kontrolünü ele geçirdi. Ukrayna ve NATO ülkeleri Rusya ‘yı isyancılara yardım için silah ve asker göndermekle suçladı. Rusya ise bu suçlamayı yalanladı.

http://www.radikal.com.tr/dunya/ukraynada_askeri_butce_iki_katina_cikiyor-1250406

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org