ABD, Ukrayna’ya Patriot gönderiyor. ABD askeri yardımının toplamı 21.9milyar dolara ulaştı.

“Bugünkü yardım ilk kez seyir füzelerini, kısa menzilli balistik füzeleri ve daha önce sağlanan hava savunma sistemlerinden önemli ölçüde daha yüksek irtifada uçakları düşürme yeteneğine sahip Patriot hava savunma sistemini içeriyor”

Son Dakika: ABD, Ukrayna’ya Patriot gönderiyor

Son dakika gelişmesi… ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Ukrayna’ya aralarında Patriot hava savunma sistemlerinin de bulunduğu 1,85 milyar dolarlık askeri yardım yapacaklarını duyurdu.

21 Aralık 2022 Çarşamba
ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ukrayna’ya yapılacak yardıma ilişkin yazılı açıklama yaptı.

ABD’nin, Ukrayna halkına olan desteğini vurgulamak için Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’i Washington’da ağırlayacaklarını belirten Blinken, şu ifadeleri kullandı:

Son 300 gün boyunca Kremlin, Ukrayna’yı haritadan silmeye çalıştı ve başarısız oldu. Şimdi Rusya, Ukraynalı sivilleri dondurup aç bırakarak ve aileleri evlerinden ederek kışı bir silah haline getirmeye çalışıyor. Buna cevaben, Başkan (Joe) Biden bugün ABD’nin Ukrayna’nın kendisini Rusya’nın devam eden acımasız ve sebepsiz saldırılarına karşı savunmasına yardımcı olmak için kritik yeni ve ek askeri yetenekler sağladığını açıklayacak.

Blinken, Biden’ın verdiği yetki kapsamında ABD envanterinden 8’inci kez Ukrayna’ya silah tedariki yaptıklarını kaydederek, “ABD envanterinden çekilecek 1 milyar dolarlık ek mühimmat ve kritik ekipmanla Ukrayna’nın savaş alanında kendini savunma kapasitesi daha da genişleyecek. Savunma Bakanlığı ayrıca Ukrayna Güvenlik Yardımı Girişimi kapsamında bugün Ukrayna’ya 850 milyon dolarlık ek bir güvenlik yardımı yapacak” ifadelerine yer verdi.

Biden yönetiminin Ukrayna’ya toplam askeri yardımının bu yardım paketi ile 21,9 milyar dolara ulaştığını kaydeden Blinken, “Bugünkü yardım ilk kez seyir füzelerini, kısa menzilli balistik füzeleri ve daha önce sağlanan hava savunma sistemlerinden önemli ölçüde daha yüksek irtifada uçakları düşürme yeteneğine sahip Patriot hava savunma sistemini içeriyor” bilgisini paylaştı.

ABD Dışişlerinden yapılan yardımların detaylarına ilişkin yapılan açıklamada, ABD envanterinden sağlanacak 1 milyar dolarlık yardım paketinde 1 Patriot hava savunma bataryası, HIMARS için mühimmat, 500 adet hassas güdümlü 155 mm obüs top mermisi, 30 adet farklı kalibrelere sahip havan topu, 157 zırhlı araç, HARM füzeleri, hassas güdümlü hava füzeleri, 2 bin 700 el bombası fırlatıcıları ve diğer koruma ekipmanının bulunduğu kaydedildi.

Diğer taraftan, 850 milyon dolarlık Ukrayna Güvenlik Yardımı kapsamında ise 45 bin 152 mm top mermisi, 20 bin 122 mm top mermisi, 50 bin 122 mm GRAD roketleri, 100 bin 125 mm tank mermisinin verileceği bildirildi.

Kaynak: Cumhuriyet

**

Putin: Balistik füzesi Sarmat’ı savaş görevi için konuşlandıracağız


21 Aralık 2022 Çarşamba
Rusya Devlet Başkanı Putin, en yakın gelecekte kıtalararası balistik füzesi Sarmat’ın savaş görevi için konuşlandırılacağını da duyurdu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da Savunma Bakanlığı’nın genel kurul toplantısında konuştu.

Putin konuşmasında Rus ordusunun onuncu ayını doldurmak üzere olan Ukrayna savaşındaki sorunlardan ders çıkarıp bunları çözme yoluna gitmesi gerektiğini belirterek hükümetin orduya yapacağı ekipman ve donanım yardımının “mali sınırının olmadığını” söyledi.

Putin “Finansman kısıtlamamız yok. Ülke ve hükümet, ordunun istediği her şeyi sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Putin konuşmasında daha önce de kabul ettiği gibi eylül ayında 300 bin yedek askerin silah altına alınması talimatının arzu edilen şekilde gerçekleşmediğini söyledi.

“Gerçekleştirilen kısmi seferberlik, herkesin iyi bildiği gibi, bir an önce ele alınması gereken bazı sorunları ortaya çıkardı” ifadelerini kullanan Putin kısmi seferberlik ile cepheye çağrılanlar içinden 150 bin askerin şu anda gereken eğitimden geçmekte olduklarını söyledi ve bunun Ukrayna’daki özel askeri operasyonu sürdürmek için yeterli bir rezerv birlik olduğunu belirtti.

Putin ayrıca Rusya’nın ABD’yi vurma ve nükleer başlık takılabilme kapasiteli “Şeytan II” lakabıyla tanınan Sarmat kıtalararası balistik füzelerinin en yakın gelecekte aktif çatışmada kullanılmak üzere konuşlandırılmaya hazır olacağını da duyurdu.

Ordudaki diğer belirtilmemiş sorunlara da değinen ve yapıcı eleştirilerin dikkate alınması gerektiğini söyleyen Putin “Savunma Bakanlığı’ndan eleştirileri dikkate almak ve doğru, zamanında yanıt vermek de dahil olmak üzere tüm sivil girişimlere özen göstermesini rica ediyorum” dedi.

Putin açıklamasında “Sorunları gören – ki böylesine büyük, karmaşık işlerde her zaman sorun vardır – insanların tepkisinin duygusal olabileceği açıktır, ancak var olan sorunları örtbas etmeyen, çözüme katkıda bulunmak için çabalayanları duymalıyız. Savunma Bakanlığı’nın halkla sürekli diyalog içinde olacağından eminim. Gücümüz her zaman ordunun ve halkın birliğinde olmuştur. Bugün de öyle” ifadelerine yer verdi.

‘NATO askeri potansiyelinin neredeyse tamamı bize karşı kullanılıyor’

Rusya Devlet Başkanı, NATO’nun askeri potansiyelinin ve olanaklarının neredeyse tamamının Ukrayna’da Rusya’ya karşı kullanıldığını da söyledi.

“Başlıca NATO ülkelerinin neredeyse hepsinin askeri potansiyeli ile olanaklarının bugün aktif bir biçimde Rusya’ya karşı kullanıldığını hepimiz biliyoruz. Buna karşın (Ukrayna’daki) askerlerimiz Rusya için cesaretle ve kararlılıkla savaşıyorlar” diyen Putin sözlerini “Özel askeri operasyon sırasında bize karşı kullanılan NATO güçleriyle ilişkili tüm bilgiler malumumuz. Bu bilgilerin hepsi elinizde ve bunların hepsi çok iyi analiz edilip birliklerimizin savaşma potansiyelinin yükseltilmesi adına kullanılmalı” diye sürdürdü.

Kaynak: Yeni Yaşam

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org