Uluslararası Af Örgütü: Hamas da savaş suçu işledi

İsrail’in 50 gün süren ve 2 binden fazla Filistinli’nin öldüğü Gazze saldırılarına ilişkin bir rapor yayınlayan Uluslararası Af Örgütü’ne göre “Filistinli silahlı gruplar, İsrail’deki sivil alanlara gelişigüzel roket ve havan fırlatarak sivillerin hayatını pervasızca hiçe saydı” denildi

Uluslararası Af Örgütü: Hamas savaş suçu işledi

26/03/2015
İsrail’in 50 gün süren ve 2 binden fazla Filistinli’nin öldüğü Gazze saldırılarına ilişkin bir rapor yayınlayan Uluslararası Af Örgütü’ne göre Hamas da savaş suçu işledi.

Raporda, “Filistinli silahlı gruplar, İsrail’deki sivil alanlara gelişigüzel roket ve havan fırlatarak sivillerin hayatını pervasızca hiçe saydı” denildi.

‘Hukuksuz ve ölümcül: 2014 Gazze/İsrail çatışması sırasında Filistinli silahlı gruplar tarafından yapılan roket ve havan saldırıları‘ başlıklı rapor, diğerlerinden farklı olarak Gazze Şeridi’nden yapılan saldırılara ve bu saldırılarda öldürülen İsrailli sivillere odaklanıyor.

“Filistinli silahlı gruplar tarafından kullanılan tüm roketler, belirli hedeflere tam olarak nişanlanamayan, tabiatı gereği hedef gözetmeksizin fırlatılan güdümsüz mermilerdir” denilen raporda, bu tür silahların kullanılmasının savaş suçu olduğu belirtiliyor.

‘Bir tarafın yaptığı ihlaller diğerini meşrulaştırmaz’

Raporu değerlendiren Uluslararası Af Örgütü Ortadoğu ve Kuzey Afrika Programı Direktörü Philip Luther, “Düzenlenen bu saldırılarla Filistinli silahlı gruplar, uluslararası insancıl hukuku pervasızca hiçe saymıştır” dedi.

Çatışmalar sırasında İsrail saldırılarının Filistinli sivillere yıkıcı etkisinin inkar edilemeyeceğini vurgulayan Luther, “Fakat bir çatışmada bir tarafın yaptığı ihlaller, diğerinin ihlallerini asla meşrulaştırmaz” diye konuştu.
Birleşmiş Milletler verilerine göre çatışmalar sırasında 4 bin 800’den fazla roket ve 1700’den fazla havan topu Gazze’den İsrail’e doğru fırlatıldı. Ateşlenen binlerce roket ve havan İsrail hava savunma sistemi Demir Kubbe tarafından engellenirken, yaklaşık 224’ünün İsrail yerleşim yerlerinin vurduğu tahmin ediliyor.

http://www.diken.com.tr/uluslararasi-af-orgutu-hamas-savas-sucu-isledi/

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org