Ümmühan Kurşun

6 Eylül’de, Galatasaray’da yapılan etkinlikte ismi okundu)

Ümmühan Kurşun

Aklımı, özgür irademi, ve vicdani tüm haklarımı kullanarak dünyayı teslim almaya çalışan kapitalist düzeni ve onun tüm alt sistemlerini, militarizmi, militarist düşünce ve her türlü yansımasını reddediyorum. Din, dil, ırk, cinsiyet ayırmaksızın, onurumla kimseye baş eğmeden yaşamayı ilke edindim. Bana ve benim gibi olan tüm dünya halklarına, insanlığa karşı duran, tehdit altına almaya çalışan baskıcı, sömürgeci tüm felsefi, psikolojik, ekonomik, politik, hukuk ve dini yaklaşımları da reddediyorum. Bu surette savaşa, silaha, silahlanmaya, orduya hayır diyorum.
Ben bir insanım. Bir insanı öldüremem. Öldürülmesine seyirci kalamam ve buna hizmet edemem. Yaşam döngüsünde var olan, varlığını sürdürmekte olan bir başka canlının yok edilmesine, doğanın talan edilmesine, kültürel ve ahlaki çöküntülerle basamak yaratılmasına ve bunlara sebep olan her şeye son nefesime kadar karşı çıkacağım.

Ayrıca bir kadın olarak bu dünyaya eli silah tutan, gözlerini ve ruhunu şiddet bürümüş, erklik duygusuyla özünü kaybetmiş çocuklar doğurmadığımı ve yetiştirmediğimi açıklıyorum, onlarla gurur duyuyorum.
Evrensel birlik, dirlik ve barış için, insan olmanın tüm güzelliğini ve erdemlerini hak ederek, özgürce taşıyabilmek için vicdani reddimi ilan ediyor, bütün vicdani retçilerle dayanışma içinde kalacağıma söz veriyorum.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org