Umut Gökçe

“asla türk silahlı kuvvetlerine zorunlu hizmet etmeyeceğim ve hakkımdaki suçlamalar ve hapis cezaları ortadan kalkana kadar firari bir vicdani retçi olarak yaşantımı sürdüreceğim”

Vicdani Ret
Beni daha önce görmeyip benimle bir çift laf konuşmamış, ama benim eylemlerimi ve fikirlerimi yargılayabileceğini düşünün türk silahlı kuvvetleri ve türkiye cumhuriyeti yetkililerine ve diğer tüm insanlara…

Size garip gelebilir ama ben bir İNSANım (devrimci,ateist,normal ve sıradan biriyim), sadece bir ”firari kaçak yada türkiye’yi bölmek isteyen bir anarşist” olarak yargılanmadan evvel öncelikle unutmamanız gereken bu.

Ordular bana beyinsiz katiller ya da kafası karışmış ve korkmuş koca çocuklar (zorunlu asker) olarak görünüyor. Hiyerarşik kurumlara ve maço kültüre karşı, toplumsal eşitlik taraftarıyım. Şiddetin de karşısındayım. Dayanışmaya inanıyorum. Mermilerinize karşı, güçlü arkadaşlıkları ve gülümsemeyi tercih ediyorum. Ne hukuki kararlarınızı kabul edeceğim, ne de orduya gitmek istemeyenlere ya da firari olanlara yönelik uygulamaya can attığınız cezalandırma yöntemlerinize (6 ay dan 5 yıl a kadar hapis) boyun eğeceğim.

Hakkımda çıkarılmış olan firari arama kararına ve ileride askeriyeye karşı tutumumdan kaynaklı ortaya atacağınız bölücülük ve vatana ihanet gibi suçlamalarınızı kabul etmeyeceğim. Bugün de yarın da kendi fikirlerine sahip bir insan olarak yaşamımı devam ettireceğim. Asla baskıcı rejim ve politikalarınızın oyuncağı olmayacağım. Ben zorunlu askerlik görevini kabul etmemeyi bir suç olarak değil bir tercih olarak görüyorum ve bu tercihimden dolayı aranmayı, evime polislerin gelmesini ve kaçak bir hayat yaşamaya mecbur bırakılmayı kabul etmiyorum. Yakalandığım takdirde beni ilk etapta yargılayacak olan askeri mahkemeler ve sonrasında yargılayacak olan sivil mahkemelere güvenmiyorum ve tarafıma uygulayacakları karar ya da cezaları asla kabul etmiyorum. Hiç bir yargılama esnasında kendi rızamla mahkemede bulunmayacağım.

Kirlenmiş politikacılar, kirlenmiş devlet ve kirlenmiş bir hukuk söz konusu iken ne asker ne devlet bana zorlayıcı ve baskıcı bir politika uygulayabilir. Bir kaç kişinin sahip olduğunu iddia ettiği yetki beni yargılamaya, eleştirmeye ve suçlamaya yeterli olamaz.

Tüm bu düşüncelerim neticesinde asla türk silahlı kuvvetlerine zorunlu hizmet etmeyeceğim ve hakkımdaki suçlamalar ve hapis cezaları ortadan kalkana kadar firari bir vicdani retçi olarak yaşantımı sürdüreceğim.

Umut Gökçe

http://umutgokce.blogspot.com.tr/

*** 21 Mart 2014 de İHD’de düzenlenen basın toplantısında tekrar vicdani reddini açıkladı

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org