Vicdani Retçi Cihat Aydın’a Askere Gitmediği İçin 46 Bin Lira İdari Para Cezası Verildi

Vicdani retçi Cihat Aydın’a askere gitmediği için Eyüpsultan Askerlik Şubesi Başkanlığı tarafından 46.225,56TL tutarında idari para cezası verildi.

Vicdani retçi Cihat Aydın’a askere gitmediği için Eyüpsultan Askerlik Şubesi Başkanlığı tarafından 3 yılı kapsayan süreç için 46.225,56 TL tutarında idari para cezası verildi.

Ezilenleri etkileyen ekonomik kriz nedeniyle bilindiği üzere harç ve cezalarda astronomik artışlar gerçekleştirilmişti. Bilindiği üzere askere gitmeyen kişilere yükümlü oldukları belirtilerek gitmedikleri süreler oranında idari para cezaları veriliyor. Zorunlu askerliğe dini, ahlaki, vicdani vb. kanaatleri nedeniyle gitmeyen vicdani retçiler de bu uygulamadan muaf değil.

2014 yılında vicdani reddini kamuoyuna açıklamış olan vicdani retçi Cihat Aydın’a 01.01.2020-12.02.2023 tarihleri arasında yoklama kaçağı olduğu gerekçesiyle Eyüpsultan Askerlik Şubesi Başkanlığı tarafından 46.225,56 TL tutarında idari para cezası verildi.

Kararın kendisine tebliği üzerine avukat Gökhan Soysal aracılığıyla idari para cezasına itiraz eden vicdani retçi Aydın, sonucu bekliyor. Vicdani retçi olduğunu ve vicdani reddin bir hak olduğunu belirterek yapılan itirazın ise diğer yüzlerce itiraz gibi reddedilmesi bekleniyor.

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org