Vicdani retçi Dağ: Devlet ret kararıma saygı duysun

Defalarca Nüfus Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı’na başvuru yapmasına rağmen Dağ’ın vicdani ret talebi kabul edilmedi.

2014-11-26 08:05:02
İZMİR (DİHA) – Vicdani reddini 2011’de açıklayan ve o günden itibaren talebinin kabul edilmesi için mücadele eden Adil Dağ, “Vicdani ret talebim kabul edilsin bu benim kararımdır, devlet buna saygı duymak zorundadır” diye sesleniyor.

İngiltere, Danimarka, İsveç, Hollanda, Finlandiya, Almanya, Fransa, Lüksemburg ve İtalya gibi ülkelerde tanınan vicdani ret hakkı Türkiye’de, “Türk Milli Değerlerine” aykırı bulunduğu gerekçesiyle kabul edilmiyor. Türkiye’de vicdani ret hakkını kullanmak isteyen yurttaşların sayısı 2000’li yılların başında 3 kişiyken, 2014 yılında ise istatistiklere göre bu sayı 500’ün üzerinde. Vicdani ret hakkını kullanmak isteyen birçok yurttaşın Nüfus Müdürlükleri ve Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvurular kabul edilmiyor. Başvuru kabul edilmeyen yurttaşlardan biri de, İzmir’in Karşıyaka’da oturan Adil Dağ. Defalarca Nüfus Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı’na başvuru yapmasına rağmen Dağ’ın vicdani ret talebi kabul edilmedi.

Anayasa da yurttaşları vicdani ret hakkını kullanmaya yönelten bir çok maddenin olduğunu hatırlatan Dağ, “Ben ayrımcı uygulama ve yasaların uygulandığı, bu ülkenin vatandaşı olarak kalmak istemiyorum. Eşitlikçi bir ülke istiyorum. Adalet varsa dünyanın her yerinde yaşarsın. Bu ülkede hiçbiri yok. Vicdani ret talebim kabul edilsin bu benim kararımdır, devlet buna saygı duymak zorundadır” diye konuştu.

(cb/ek/mö)
http://www.bestanuce1.com/haber/152677/vicdani-retci-dag-devlet-ret-kararima-saygi-duysun&dil=tr

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org