Vicdani Retçi Halil Savda HDP’den Aday Adayı Oldu

2004 yılında zorla ellerine kelepçe vurularak, askerlik görevini yapması için götürüldüğü Tekirdağ-Beşiktepe askeri kışlasında vicdani ret hakkını kullandığını açıklayan ve sonraki zamanlarda yargılandığı mahkemelerde beraat eden Halil Savda, Şırnak’tan milletvekili aday adayı olmak için bugün HDP il binasına gelerek resmi başvurusunu yaptı.

03 Mart 2015 Salı 12:26
Barış aktivisti ve vicdani retçi Halil Savda Şırnak’tan, üniversite mezunu taşeron işçi Zeynep Karagün de Mardin’den milletvekili adayı olmak için HDP’ye başvuru yaptı.

Barış aktivisti ve vicdani retçi Halil Savda Şırnak’tan, üniversite mezunu taşeron işçi Zeynep Karagün de Mardin’den milletvekili aday adayı olmak için HDP’ye başvuru yaptı.

2004 yılında zorla ellerine kelepçe vurularak, askerlik görevini yapması için götürüldüğü Tekirdağ-Beşiktepe askeri kışlasında vicdani ret hakkını kullandığını açıklayan ve sonraki zamanlarda yargılandığı mahkemelerde beraat eden Halil Savda, Şırnak’tan milletvekili aday adayı olmak için bugün HDP il binasına gelerek resmi başvurusunu yaptı. Savda, otoriter ve tekçi bir anlayışa seyirci kalmamak için HDP’ye başvurduğunu belirterek, “Otoriter ve tekçi bir anlayış var. Gittikçe uluslararası toplumdan ve hukuk sisteminden kopuyoruz. AKP hükümeti kendi bildiğini okuyor; kendisine oy vermeyeni de verenleri de artık yok sayıyor. Buna seyirci kalamazdım. Yüzde 10 seçim barajı toplum AKP’nin tekçi anlayışını hakim kılıyor. Emin olun bu barajı aştığımızda AKP’nin zorba ve tekçi yapısını da aşmış oluruz. Onu darbelemiş oluruz. Zayıflatılmış bir AKP ile barış ve demokrasi güçlenir. Aksine gittikçe DAİŞ gibi terör örgütlerinin sokağımızda, şehrimizde cirit attığı bir durum yaşanmış olur. İnsanı unutan ama klişe koruyan bir iktidar yapısı oluşur. Bu nedenle HDP’nin ortak vatanda yeni yaşam çağrısına kulak verdim. Nereden aday gösterileceğimin bir önemi yok. İlk kez bir vicdani retçi aday adayı oluyor. Sistem, şiddet ve zorbalık üzerine var ediyor. Bu bakımdan bir vicdani retçinin meclise aday olması tarihi önemde. Trabzon da, Hakkari de ülkemin toprağı ve insanı. Her nerede aday gösterilirsem orada çalışacağım. ve benim için aday gösterileceğim şehrin önemi yok” dedi.

TAŞERON İŞÇİSİ, ÜNİVERSİTE MEZUNU DA HDP’YE BAŞVURDU

Mardin’in Midyat İlçesi’nde yaşayan ve Ezidi kampında taşerona bağlı işçi olarak çalışan 29 yaşındaki Zeynep Karagün de, milletvekili aday adaylığı için HDP’ye başvuru yaptı. Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümü mezunu olan ve Midyat Konaklama Merkezi, Mülteci Çadır Kent’te lojistik biriminde taşeron işçi olarak çalışan Karagün, ülkede ve bölgede binlerce taşeron işçisi olduğunu, bunların yaşadığı sıkıntıları meclise taşımayı hedeflediğini söyledi. Karagün, “Mal varlığı olmayan bir ailenin kızıyım. Makam, mevki sahibi ya da zengin olmayanların da mecliste milletvekili olabileceğini ispatlamak, bunun aksini savunan fikirleri, tabuları yıkmak istiyorum. Bunun kısmet boyutuna sonuna kadar inanan biriyim. Rabbim bizim ve milletimiz hakkında hayırlısını nasip etsin” diye konuştu. – Şırnak

http://www.haberler.com/vicdani-retci-halil-savda-ile-taseron-iscisi-7028968-haberi/

**

İlk kez bir vicdani retçi aday adayı oluyor – bianet

PAYLAŞ.
VicdaniRet.org